Zpěvák Bárta má strach o svobodu. Rozmáhají se tu populisté, lezoucí řitním otvorem

11. 12. 2017 19:20

Barbora Tachecí na vlnách Českého rozhlasu zpovídala Dana Bártu. Když v rozhovoru došlo na politiku, Bárta sáhl k ostrým slovům. Zatím to prý se svobodou v České republice ještě jde, ale po nedávných sněmovních volbách v Česku velmi vzrostlo riziko, že o nemalou část své svobody přijdeme. Bohužel už může být i pozdě.

Zpěvák Bárta má strach o svobodu. Rozmáhají se tu populisté, lezoucí řitním otvorem
Foto: Alerion
Popisek: Česká vlajka.

„Zatím to ještě jde, ale je otázka, co ve věci svobody přinesou dny příští. A do jaké míry potenciál obrovského nebezpečí, které tady je, tedy otevřených rasistů, xenofobů a populistů ve vedení společnosti, bezskrupolózních podnikatelů ve vedení společnosti a navrátivších se komunistů ve vedení společnosti, to celé pod jednou vlajkou – dáme vám, co chcete, stačí, když budete držet hubu – svobodu ovlivňuje. Z toho jako liberál a člověk, který se zabývá svobodnou tvorbou, strach mám,“ popsal temnými slovy současnou českou republiku muzikant.

Ten je životním partnerem bývalé mluvčí TOP 09 a posléze České televize Alžběty Plívové.

Celý rozhovor naleznete zde

Podle zpěváka se nám může stát, že přijdeme o svobodu dřív, než si toho stačíme všimnout. Přesněji řečeno, až si uvědomíme, že jsme o svobodu přišli, bude pozdě. Většina lidí se totiž stará o běžné věci. Chodí do práce, pečuje o rodinu a společenské proměny registruje jen v rámci každodenního chodu. Jenže ďábel bývá skryt v detailu a my si některých podstatných detailů změn nemusíme zprvu všimnout.

Jednoho dne můžeme dojít k názoru, že už je pozdě, že už je to „v loji“ a že už tu může kdekdo napadat kdekoho, aniž by pro svá obvinění měl důkazy. A lidem to přijde v pořádku. Pokud se dostaneme až sem, bude podle zpěváka zle.

Bárta jako liberálně uvažující člověk má strach, že takhle o svobodu můžeme přijít, pokud jsme o ní už nepřišli tím, koho jsme si zvolili ve sněmovních volbách. Na rozhlasových vlnách Bárta nabídl také poměrně svéráznou definici populismu. Odvolal se přitom na vtip Vladimíra Renčína. Ten bohužel zemřel v říjnu letošního roku. Renčín prý ve svém vtipu popsal populismus jako „cestu k srdci posluchače jeho řitním otvorem“.  

Podle svých vlastních slov je také zastáncem ochrany přírody, ale biopaliva prý rozhodně nevolí. Jako ekologicky uvažující člověk by např. zrušil biopaliva, jelikož jde o zcela pomýlený směr v ochraně planety. Osobně by prý biopaliva zrušil. „Možná by stačilo zrušit dotace na ně,“ podotkl Bárta. Kouzlo biopaliv tkví podle zpěváka v tom, že jsou díky dotacím dobrou investicí, jak prý ukazuje i příklad nedávného vítěze voleb Andreje Babiše (ANO). Z ekologického hlediska jsou však biopaliva poměrně pochybná. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Neraďte, udeřilo na Šichtařovou. A ta se nenechala

13:33 Neraďte, udeřilo na Šichtařovou. A ta se nenechala

Ekonom a bývalý viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl do Lidových novin sepsal článek, který…