Zvažte, zda volit Škárku z Věcí veřejných, varoval Liška

11.05.2010 16:13

Proč se nestal teologem, ale také na dotaz o ekonomické diskriminaci žen odpovídal v on-line rozhovoru IDNES předseda Strany zelených Ondřej Liška.

Zvažte, zda volit Škárku z Věcí veřejných, varoval Liška

Nejvíce se lídr zelených vymezil proti straně, která může tu jeho v poslaneckých lavicích vystřídat. „S faktickým předsedou Věcí veřejných panem Škárkou jsme vyjádřili zásadní nesouhlas. Jeho výroky považujeme za skandální a každý, kdo uvažuje o volbě VV, by si měl pečlivě zvážit, zda chce, aby ve sněmovně seděl člověk, který chce omezit základní právo na shromažďování a který se netají názory s xenofobním podtextem," doporučuje Liška tazateli, který váhá právě mezi těmito dvěma stranami.

Podle něj se ukázalo, že Škárka není ve svých názorech osamocen, když strana VV zřídila vlastní pouliční milice, které mají „dohlížet na pořádek". „To jsme zažili už ve třicátých letech," uzavřel odpověď lídr zelených.

Ekonomická nerovnoprávnost žen je smutnou skutečností

Za velmi závažné téma pokládá Liška ekonomickou diskriminaci žen. Tu nelze vyřešit jedním opatřením, neboť se dotýká i systému ohodnocování například v soukromých firmách. Jde v mnoha ohledech o osvětu a zrovnoprávnění žen a mužů přímo na pracovišti prostřdnictvím vedení těchto firem institucí.

„Proto podporujeme tzv. genderbudgeting a další metody, které se dívají na strategické řízení podniků z hlediska mužů i žen, není to nic těžkého ani násilného. Jde přece o smutnou skutečnost, že ženy dostávají ve srovnání s muži za stejnou práci až o třetinu nižší mzdu," odpověděl Liška na dotaz, co chce jeho strana udělat s nerovnoprávným postavením žen na pracovním trhu.

Lídrovi zelených vadí na církvi malá otevřenost problémům světa

Kromě tradičních volebních témat čelil předseda Strany zelených také dotazu, proč studoval religionistiku, a ne teologii, a co mu vadí na římskokatolické církvi. „Jednoduše proto, že jsem se nikdy nechtěl stát teologem, nýbrž religionistou, tedy vědcem zkoumajícím různé náboženské tradice, od šamanismu až po islám. K tomu nepotřebujete být věřící, a proto je to také věda," reagoval Liška.

Na katolické církvi mu vadí přístup k ženám, k jejich roli v církvi a církevní službě, přístup k homosexualitě a vůbec systém, který potlačuje přirozené vnímání lidské sexuality například tím, že trvá na povinném celibátu a dokáže si představit i svěcení žen. „Vadí mi zbabělost některých církevních hodnostářů ve věcech týkajících se prohřešků kněží a také malá otevřenost církve problémům současného světa," odpověděl Ondřej Liška v on-line rozhovoru IDNES.

Čtěte také:
Drápalová (SZ): Štítí se VV jezdit tramvají?

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jih

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Facka opozici: Prohráli volby, za vším vidí spiknutí. Zastal ses Zemana? Jsi ruský troll. Vlastní chyby nevidí

13:26 Facka opozici: Prohráli volby, za vším vidí spiknutí. Zastal ses Zemana? Jsi ruský troll. Vlastní chyby nevidí

Politický marketér Karel Křivan se v rozhovoru pro Insider na info.cz zmínil o svých obavách ze skup…