Zvažte, zda volit Škárku z Věcí veřejných, varoval Liška

11.05.2010 16:13

Proč se nestal teologem, ale také na dotaz o ekonomické diskriminaci žen odpovídal v on-line rozhovoru IDNES předseda Strany zelených Ondřej Liška.

Zvažte, zda volit Škárku z Věcí veřejných, varoval Liška

Nejvíce se lídr zelených vymezil proti straně, která může tu jeho v poslaneckých lavicích vystřídat. „S faktickým předsedou Věcí veřejných panem Škárkou jsme vyjádřili zásadní nesouhlas. Jeho výroky považujeme za skandální a každý, kdo uvažuje o volbě VV, by si měl pečlivě zvážit, zda chce, aby ve sněmovně seděl člověk, který chce omezit základní právo na shromažďování a který se netají názory s xenofobním podtextem," doporučuje Liška tazateli, který váhá právě mezi těmito dvěma stranami.

Podle něj se ukázalo, že Škárka není ve svých názorech osamocen, když strana VV zřídila vlastní pouliční milice, které mají „dohlížet na pořádek". „To jsme zažili už ve třicátých letech," uzavřel odpověď lídr zelených.

Ekonomická nerovnoprávnost žen je smutnou skutečností

Za velmi závažné téma pokládá Liška ekonomickou diskriminaci žen. Tu nelze vyřešit jedním opatřením, neboť se dotýká i systému ohodnocování například v soukromých firmách. Jde v mnoha ohledech o osvětu a zrovnoprávnění žen a mužů přímo na pracovišti prostřdnictvím vedení těchto firem institucí.

„Proto podporujeme tzv. genderbudgeting a další metody, které se dívají na strategické řízení podniků z hlediska mužů i žen, není to nic těžkého ani násilného. Jde přece o smutnou skutečnost, že ženy dostávají ve srovnání s muži za stejnou práci až o třetinu nižší mzdu," odpověděl Liška na dotaz, co chce jeho strana udělat s nerovnoprávným postavením žen na pracovním trhu.

Lídrovi zelených vadí na církvi malá otevřenost problémům světa

Kromě tradičních volebních témat čelil předseda Strany zelených také dotazu, proč studoval religionistiku, a ne teologii, a co mu vadí na římskokatolické církvi. „Jednoduše proto, že jsem se nikdy nechtěl stát teologem, nýbrž religionistou, tedy vědcem zkoumajícím různé náboženské tradice, od šamanismu až po islám. K tomu nepotřebujete být věřící, a proto je to také věda," reagoval Liška.

Na katolické církvi mu vadí přístup k ženám, k jejich roli v církvi a církevní službě, přístup k homosexualitě a vůbec systém, který potlačuje přirozené vnímání lidské sexuality například tím, že trvá na povinném celibátu a dokáže si představit i svěcení žen. „Vadí mi zbabělost některých církevních hodnostářů ve věcech týkajících se prohřešků kněží a také malá otevřenost církve problémům současného světa," odpověděl Ondřej Liška v on-line rozhovoru IDNES.

Čtěte také:
Drápalová (SZ): Štítí se VV jezdit tramvají?

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: jih

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mediální úderka. Fendrych, Honzejk, Mitrofanov. Tak dlouho blábolili o ruském agentovi na Hradě, až tomu sami uvěřili. Překvapí vás, odkud to zní

15:55 Mediální úderka. Fendrych, Honzejk, Mitrofanov. Tak dlouho blábolili o ruském agentovi na Hradě, až tomu sami uvěřili. Překvapí vás, odkud to zní

Europoslanec Jan Zahradil (ODS) se na svém facebookovém profilu obul do novinářů, kteří podle něj kr…