Zveřejnit vše mohou všichni už dnes, nemusí přece čekat na zákon, říká semilský starosta

02.10.2012 14:03

ROZHOVOR A sám v tom v rodných Semilech jde příkladem. Starosta Jan Farský je členem Starostů pro Liberecký kraj, v parlamentu ale vystupuje jako člen uskupení TOP 09 a Starostové a Nezávislí. Proč je tomu tak, vysvětluje mimo jiné v tomto interview poslanec a zároveň starosta Farský…

Zveřejnit vše mohou všichni už dnes, nemusí přece čekat na zákon, říká semilský starosta
Foto: top09.cz
Popisek: Poslanec Jan Farský
reklama

Již v létě jste předložil PS návrh zákona o registru smluv. Jak to s návrhem v současné době vypadá? Od 1. srpna jste také zavedli registr dokumentů v Semilech. S jakou odezvou se Váš návrh setkal?
Návrh zákona o registru smluv, který zakládá povinnost všem subjektům nakládajícím s veřejnými prostředky zveřejnit na internetu všechny smlouvy, objednávky i faktury, projednala v červenci vláda. Návrh byl zařazen na zářijovou schůzi poslanecké sněmovny. Stejně jako dalších několik desítek zákonů se ale nestihl projednat, a tak bude zařazen na schůzi v říjnu. To nic nemění na tom, že dobrovolně zveřejňovat vše o svém hospodaření mohou všichni už dnes. Semily v tom jdou příkladem. Administrativní zatížení není nijak významné, odezva – asi proto, že jsme nic neschovávali ani doposud – je minimální.


Metylalkohol, hrozba posledních dní, se dostala i na Semilsko. Jak celou situaci s otravou metylalkoholem vnímáte? Co je podle Vás příčinou, a souhlasíte s navrhovanými legislativními opatřeními vlády?
Příčinou je lidská chamtivost. V touze po snadném zisku pančovali alkohol a způsobili tak smrt téměř 30-ti lidem a poškodili zdraví dalším desítkám. I když se domnívám, že tomuto případu standardními kontrolami šlo zabránit jen náhodou, tak čísla, která jsou v souvislosti s etanolovou aférou zveřejněna, jsou alarmující. Není přeci možné, aby čtvrtina alkoholu byla falešná. Stát zřizuje a platí orgány jako je celní úřad, česká obchodní inspekce, které mají povinnost toto hlídat a pokud nefungují, jejich vedení musí nést odpovědnost.

 


Již několikrát jste hovořil kriticky o postoji premiéra Petra Nečase vůči Evropské unii. Co nyní soudíte o Barrosově projevu stran federace? A myslíte, že se tomu ODS a premiér dokáže postavit?
Jsem příznivcem federálního uspořádání Evropy. Po staletích válek, které ničily Evropu, považuji projekt spojené Evropy za nadmíru smysluplný. Budoucnost Evropy vidím v spojité rozdílnosti. A to z důvodu ekonomických – jen tak dokáže být vyrovnaným hráčem USA nebo Číně – i humanitních – i v roce 1913 si málokdo dovedl představit, že kontinent může stihnout válka.


Jako starosta také dlouhodobě kritizujete Regionální operační programy. Proč?
Rozdělování peněz na projekty je neprůhledné, politicky ovlivněné. Podporují se často projekty, z kterých jde dobře vyvést peníze, oproti projektům, které by měly pro region smysl. Skrz přidělování evropských peněz regionální politici prosazují svoji moc a to je jednoznačně špatně. Dotace navíc mají obrovský korupční potenciál. Žádná firma, která dopředu ví, že vyhraje zakázku, nedá ekonomicky výhodnou nabídku. S takovou firmou také nikdo následně neřeší reklamace. Ztrácí se tak peníze i kvalita.


V Semilech upoutala pozornost médií (pseudo)aféra se srpem a kladivem. Po sundání reklamy se objevily tyto totalitní symboly na jednom z domů na Riegrově náměstí. Část veřejnosti požadovala jejich odstranění, ale zastupitelé rozhodli je ponechat na původním místě s vysvětlujícím dovětkem. Jak se na celou věc díváte jako starosta?
Mozaika je na místě od 70. let. Na čas byla překryta reklamou. Odstraněna ale nikdy nebyla. Zastupitelstvo rozhodlo doplnit ji nápisem varujícím před návratem komunismu. Povedlo se ji tak přepólovat. Mozaika je dnes varováním proti návratu komunismu. V době, kdy jsme o tom rozhodovali, jsme ani netušili, jak aktuální naše varování bude…


Jak vypadá v současné době koncepce budoucího rozvoje centra města? Už víte, kolik bude projekt stát a jakým způsobem jej budete financovat?
Od roku 2011 pracujeme na celkové revitalizaci veřejných ploch v centru města. Zahrnut je stadion, ostrov i Palackého sady. Projekt se blíží k závěru. Na konci října projednán s veřejností a na základě připomínek dopracován. Následně přistoupíme k realizaci. První část projektu – zpřístupnění Ostrova lávkou už probíhá, příští rok počítáme s letní scénou na Ostrově. Lávka propojí ostrov s největším sídlištěm Řeky, Pod Černým mostem i Luční, propojí také přímo sportoviště s odpočinkovou plochou. Projekt je složen z mnoha menších úprav, které můžeme realizovat i z vlastních prostředků. Případné dotace úpravy samozřejmě uspíší.


Z důvodu navýšení rozpočtu města na potřebné opravy a rekonstrukce jste se rozhodli od příštího roku zvýšit ve městě daň z nemovitosti. Nelze finanční prostředky získat jinak?
Od roku 2006 důsledně hledáme rezervy v rozpočtu města. Začali jsme transparentně soutěžit veřejné zakázky – tím jsme uspořili cca 25% prostředků. Snížili jsme počet zaměstnanců úřadu o více jak 13%, vysoutěžili jsme dodávky energií, přestavěli jsme auta na plyn, racionalizovali jsme chod institucí města. V minulých 4 letech jsme opravili cca polovinu ze všech městských komunikací, stále ale zbývá hodně udělat. Na tyto opravy jsme si vzali investiční úvěr. A tak jsme si položili otázku, jestli chceme pokračovat standardní rychlostí a opravovat každý rok kousek po kousku, nebo zvýšíme daň z nemovitosti a výnos použijeme pouze pro rychlejší opravu komunikací a veřejného osvětlení. Zastupitelstvo se shodlo na rychlejší opravě. Daň z nemovitosti je nejspravedlivější daní. Nižší se platí v bytových domech, kde na jeden byt připadá méně lamp veřejného osvětlení i silnic, vyšší se platí z rodinných domů, nejvyšší se platí z nevýrobních prostor – supermarkety, nevyužité plochy, kancelářské budovy. Výše daně odpovídá zatížení městské infrastruktury.


V parlamentu jste členem uskupení TOP 09 a Starostové a Nezávislí, ale do politiky jste přišel ze Starostů pro Liberecký kraj. Ti jdou do krajských voleb samostatně, ačkoliv místní TOPka počítala, že půjdou do voleb společně. Jak tato událost ovlivní vzájemnou spolupráci do budoucna?
Do parlamentu jsem byl zvolen jako člen Starostů pro Liberecký kraj a pořád jsem členem Starostů pro Liberecký kraj. Spolupráci na krajské úrovni se nepodařilo dohodnout oboustranně přijatelným způsobem a tak jdou do voleb obě strany nikoli proti sobě, ale vedle sebe.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Oldřich Szaban
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Manažer ČT vůbec poprvé ke konkrétním pořadům. Škrt. Škrt. Taky škrt. Zrušit. Co to zase je? Kulový, ať jdou k lopatě!

5:30 Manažer ČT vůbec poprvé ke konkrétním pořadům. Škrt. Škrt. Taky škrt. Zrušit. Co to zase je? Kulový, ať jdou k lopatě!

Česká televize je po volbě nových radních doslova vzhůru nohama. Zavedené pořádky totiž mohou velmi …