Petra Sejbalová: Pořád platí, že muži svádí ženy a ženy svádí muže

02.05.2017 21:10

Měsíc máj je, jak se říká, lásky čas. Jak je to s hledáním partnera, jsou v tomto smyslu aktivnější muži, nebo se naopak v současné době snaží více ženy? Přečtěte si odpověď MUDr. Petry Sejbalové, primářky Sexuologického oddělení FN Brno.

 Petra Sejbalová: Pořád platí, že muži svádí ženy a ženy svádí muže
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pár krmící labutě

V čem se liší sexualita muže a ženy?

Sexualita muže je zejména podmíněná hormonem testosteronem, jehož hladiny se během života dospělého muže mění pouze málo, zatímco sexualita ženy je závislá na několika různých hormonech a během života ženy se mění poměrně zásadně (těhotenství, kojení, klimakterium), dokonce se mění i během jednoho menstruačního cyklu (ovulace), pokud ovšem žena neužívá hormonální antikoncepci. Díky hormonům se mění chuť na sex, sexuální prožívání i orgasmus. Proto u žen nacházíme časté výkyvy, zatímco muži mají díky svému testosteronu chuť na sex velmi často, někteří v podstatě pořád. Sexualita ženy je daleko více ovlivňována i jejím celkovým stavem, aktuální náladou, ale i situací v rodině (nemocné děti), či dokonce v zaměstnání (hádka se šéfem) aj.

Co dnes nejvíc trápí ženy a muže v této oblasti?

Muže nejčastěji trápí erektilní dysfunkce, která může být nejenom somaticky podmíněná, ale může ji vyvolat i psychický stres. Někdy k nám přicházejí s prosbou podat „takový výkon jako za mlada“, hlavně pokud mají novou partnerku. Část klientů si stěžuje na sníženou nebo úplnou ztrátu chuti k sexu, což bývá nejčastěji způsobeno překotným a nezdravým způsobem života.

Ženy si nejčastěji stěžují na sníženou nebo úplnou ztrátu chuti k sexu, která u nich může někdy přejít i přímo v odpor k sexu, zejména v případech partnerského nesouladu. Kvalita a harmonie ve vztahu je pro sexuální prožívání ženy velmi důležitá.

Svádí muži ženy, nebo ženy muže? Jsou muži stále lovci, nebo dnes naopak chtějí být „loveni“?

Pořád platí, že muži svádí ženy a ženy svádí muže. Nutno však zdůraznit, že ženy jsou ve svádění daleko vynalézavější, důvtipnější a zkušenější, a to někdy do té míry, že muž ani nepozná, že byl sveden a myslí si, že „svoji kořist“ ulovil. Pravda je většinou taková, že žena si vybírá, kdo ji bude lovit, někdy lov cíleně protahuje a až později muži dovolí, aby ji ulovil.

Je těžko říci, kdo zvítězil, což je asi dobře, protože láska bývá nejčastěji ve dvojici.

Někdy se v praxi setkáváme s tím, že některé ženy popisují úbytek mužů – lovců. Spíš se jedná o zvýšenou stydlivost, nízké sebevědomí nebo nedostatek odvahy na straně mužů, když potkají krásnou, sebevědomou a soběstačnou ženu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Sluníčkáři, pojďme diskutovat

19:48 Petr Hampl: Sluníčkáři, pojďme diskutovat

Denní glosa Petra Hampla - z poznámky na Prvních zprávách