Rusko začalo znovu budovat celnice na vzájemné hranici. Aby se zabránilo údajnému pašování. Přitom už od roku 1996 tvoří obě země bezcelní zónu a v zásadě i soustátí, i když do značné míry virtuální.
Proč taková změna v chování k v podstatě loajálnímu státu? Důvod je prostý. Vzájemné embargo na dovoz a vývoz některých druhů zboží, které na sebe vzájemně uvalily Evropská unie a Rusko.
Proud zboží protékal právě přes Bělorusko, na které se embargo nevztahuje. Od minulého týdne teď všechny náklaďáky, směřující z Běloruska do Ruska musejí absolvovat celní kontrolu.
„Mám dojem, že se Rusové snaží manipulovat s celým světem. Někdy je to utažení kohoutů s plynem, teď jde v běloruském případě o omezení dovozu potravin. Rusové zkrátka pořád chtějí někoho poučovat,“ dodal Lukašenko, jehož sebevědomí jistě posílilo zorganizování minského summitu mezi ukrajinskou vládou a separatisty na východu země, které vedlo k příměří, byť často porušovaném, nikoli však vinou Lukašenka.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Rusko , Bělorusko , Lukašenko , Tolčinský , celní kontroly
autor: Český rozhlas
Migrace
Dobrý den ! Sleduji polskou politiku. V poslední době je tam velká aféra . Německá policie vozí nelegální uprchlíky přes hranici do Polska a tam je ponechává. Nemají žádné doklady , pouze nějaké vypsané papíry. Polská policie a dokonce pohraniční straž máji asi příkaz nic nedělat. Po polských měste...
Další články z rubriky

15:16 Ivo Strejček: Naše lehkovážnost se nám vymstí
Od 1. července 2025 převzalo po Polsku předsednickou roli Evropské unii Dánsko. Platí-li (a to platí…