Alexander Tomský: Budoucnost energetiky je plyn - ale nejen ruský

28.02.2013 10:30 | Zprávy

Šéfové Gazpromu Alexej Miler a Alexandr Medvěděv jezdí po Evropě a vysvětlují, proč musí být cena jejich plynu odvozována od ceny ropy, což už ve světovém měřítku téměř dva roky neplatí.

Alexander Tomský: Budoucnost energetiky je plyn - ale nejen ruský
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politolog a nakladatel Alexandr Tomský

Není divu, ruský gigant má na evropském trhu dominantní pozici (50% západní spotřeby), přestože už dva roky mírně klesá, a brzy otevře kohoutky baltského Nordstreamu a možná za čtyři roky dostaví i černomořský Southstream, nový plynovod na jih Evropy. Poslouchat ruské státní manažery je stejně tristní jako poslouchat státní ruské politiky. Vždy mi připomenou postřeh Josepha Conrada velkého anglického prozaika polského původu, který přesně před sto lety v románu “Před očima západu” (Leda 2010) popisuje představitele ruského samoděržaví, jako lidské typy, kteří vypadají zdánlivě normálně, “něco však v jejich obličeji tvoří jakousi překážku, jakýsi nepochopitelný rys…” Z jejich projevů cítíme “nelogičnost, nahodilost závěrů a četnost mimořádného.”… “Vzniká podezření, zda sami rozumí, co vlastně tvrdí.”

A tak se dozvídáme, že cena za státní ruský plyn musí být vysoká, konkurence netradičních zdrojů nemá šanci, břidlicový plyn, pokud se vůbec bude v Evropě těžit, bude dražší než v USA, americká zkušenost není přenosná, spotřeba plynu bude stoupat a trh s plynem není globální nýbrž regionální. Spor o cenu s RWE Transgas se prý jistě vyřeší i bez arbitráže. Gazprom by nejraději, tak jako ruské naftařské společnosti, všechny rozvodné a dodavatelské západní firmy rovnou koupil. Dokonce už s RWE podepsal smlouvu na společnou výstavbu paroplynových elektráren, jež mají nahradit ty zrušené atomové. Chraň nás i Němce ruka Páně!

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alexander Tomský

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Brandtner: První sněm slovenských svobodných médií

15:31 Petr Brandtner: První sněm slovenských svobodných médií

Minulý týden se sešlo několik desítek zástupců nejdůležitějších slovenských médií, která se označují…