Alexander Tomský: Poslankyně Maříková z SPD kvůli výroku o migrantech za mříže nepatří

09.03.2020 11:21

Maříková jen pomocí přehnané metafory vyjádřila totéž, co řekl prezident a mnozí jiní, že totiž migranty z vůči nám nepřátelské kultury přijímat nechceme, že jejich příchod je problematický a do budoucna bude znamenat velké problémy a kriminalitu.

Alexander Tomský: Poslankyně Maříková z SPD kvůli výroku o migrantech za mříže nepatří
Foto: Repro XTV
Popisek: Publicista, komentátor a politolog Alexandr Tomský

Profesor Ivo Budil má zcela jednoznačně pravdu, policie se dopustila hrubé chyby a útočí na svobodu projevu. Budil totiž včera v Parlamentních listech reagoval na její čtvrteční žádost adresovanou Sněmovně. Ta má teď hlasovat o vydání poslankyně za SPD Karly Maříkové k trestnímu stíhání kvůli vyjádření na sociálních sítích, ve kterém přirovnala imigranty přicházející do Evropy z kulturně odlišných okruhů k invazivním nepůvodním druhům rostlin a zvířat (profesorův článek je k přečtení ZDE).

Žádné právo přesídlit, kam kdo chce, není

Svoboda projevu jistě není neomezená, zakazuje se hanobení rasy, etnika a náboženství. Třebaže výrok poslankyně nemusíme považovat za zdařilý, pod právní postih nepatří. Jde totiž o pouhou, poněkud přehnanou metaforu vyjadřující totéž, co řekl prezident a mnozí jiní, když uvedli, že migranty z vůči nám nepřátelské kultury přijímat nechceme, že je taková imigrace problematická a nepřizpůsobivá a do budoucna bude znamenat velké problémy a kriminalitu. Přirovnat ji k invazním biologickým organismům v přírodě je analogické a nemusíme být tak nedůtkliví, abychom v tom viděli urážku. Nemá smysl při každé příležitosti zdůrazňovat rovnost všech lidí. Ta má metafyzickou hodnotu, lidé jsou si rovni jen v několika málo věcech (svobodná vůle, rozum, morální zodpovědnost za činy). Žádné právo stěhovat se, kam si kdo zamane, neexistuje, přestože si to mnozí myslí a odvolávají se na konvenci o udělování azylu.

Autorem glosy je Alexander Tomský, český politolog a nakladatel, absolvent London School of Economics

reklama

autor: PV

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

Co nebo koho považujete za největší hrozbu pro ČR?

Dobrý den, pokud mám správné informace, tak ANO nepodpořilo usnesení, že je pro nás největší bezpečnostní hrozbou Rusko. Zajímalo by mě proč? Jestli si to nemyslíte, co je podle vás pro nás tou největší bezpečnostní hrozbou?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Česká auta v odstupu za konkurencí

12:26 Zbyněk Fiala: Česká auta v odstupu za konkurencí

Automobilový průmysl trochu oživil české statistiky, ale důležité není jen kolik, ale taky co se vyr…