Protonová terapie se rozvíjí ve světě značným tempem a přibývají data poukazující na její mimořádný přínos v léčbě onkologicky nemocných. Proto ASTRO, Americká společnost radiační onkologie, zveřejnila 20. května 2014 nové doporučení pro plátce péče týkající se úhrad protonové terapie v USA (ZDE).
Kromě popisu metodických a technologických požadavků na správné provádění protonové radioterapie obsahuje dokument i definici nutných dokumentů, které mají být poskytnuty plátcům péče k posouzení úhrady. Mezi tyto dokumenty patří lékařské zdůvodnění indikace, doložení ozařovacího plánu, včetně detailů souvisejících s modulací ozařovacího pole, popis technik dodání dávky, včetně popisu použité fixace a IGRT technologie, a verifikace ozařovacího plánu nezávislým fyzikálním měřením. Je zřejmé, že plátci péče musí být velmi dobře orientováni v problematice radioterapie protonové radioterapie, aby mohli validně dokumentaci posoudit.
Co je však nejdůležitější, je doporučení indikací vhodných k protonové terapii. ASTRO nejprve definuje obecné podmínky toho, kdy může být protonová radioterapie vhodná. Zde uvádí, že protonová radioterapie je odůvodněna v situacích, kdy zdravé tkáně nemohou být adekvátně chráněny fotonovou radioterapií, a toto chránění představuje klinický přínos pro nemocného. Jako příklady takových situací uvádí:
- Lokalizaci cílového objemu v těsné blízkosti jedné nebo více kritických struktur a nutnost dosažení strmého dávkového gradientu, aby se vyloučilo překročení tolerančních dávek na kritické struktury;
- Situace, kdy je žádoucí snížení nehomogenity dávky ve velkých léčených objemech a eliminace „hot-spots“ v léčeném objemu, aby se snížilo riziko excesivní časné a pozdní postradiační toxicity;
- Situace, kdy fotonové techniky zvyšují pravděpodobnost klinicky významné toxicity pro zdravé tkáně díky překročení tolerančních parametrů souvisejících s integrální dávkou;
- Radioterapie dříve ozářené oblasti, u které musí být dávková distribuce v nádoru nežádoucím způsobem redukována v důsledku nutnosti dodržení tolerančních dávek.
ASTRO výslovně uvádí, že pro schválení úhrady je nutné, aby ve všech těchto situacích byl ozařovací plán, resp. dávkově-objemový histogram, významně lepší pro protony než pro fotony. Jednoznačně tedy doporučuje srovnání ozařovacích plánů pro fotonovou a protonovou radioterapii jako rozhodující nástroj pro schválení úhrady.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Proton Therapy Center