Antonín Rašek: Není bohatství jako bohatství

15.05.2019 10:51

I přes zvyšování životní úrovně ve světě se souběžně s tím k nám stále častěji a naléhavěji dostávají informace o prohlubující se sociální diferenciaci na všech kontinentech. Jsou dokládány někdy až otřesnými údaji o těchto nerovnostech.

Antonín Rašek: Není bohatství jako bohatství
Foto: www.pujcka.cz
Popisek: Prázdná peněženka, ilustrační foto

Podle britské organizace Oxfam má šestadvacet nejbohatších lidí naší planety stejný majetek jako téměř čtyři miliardy lidí chudých. Takových ilustrativních srovnání můžeme na internetu i v literatuře najít plno. Ale nevím, k čemu nám vlastně kromě podvědomě motivovaného naštvání sociálně cítících lidí vlastně jsou.

Člověk se ani nemusí pohybovat mezi touto elitou, což se ostatně podaří náhodně jen některým smrtelníkům, aby mu došlo, že určitě nejsou sociální skupinou, která i přes nízký počet není vnitřně diferencovaná.

První otázkou totiž je, v čem vlastně jejich bohatství spočívá. Jestli jen třeba v cenných papírech, nebo naopak ve výrobních prostředcích. Jsou známy příklady, kdy někteří bohatí lidé mají jen firmy a žijí jinak skromně, dokonce i v dluzích. Jiní své prostředky přes různé nadace věnují charitě. Nebo také ovlivňování věcí veřejných, a to jak v kladném, tak v záporném slova smyslu.

Je dost i těch, kdo své bohatství investují do parazitního způsobu života. A nejsou zdaleka mezi podnikateli či bankéři, ale spíše celebritami v showbyznysu, sportu a podobně. Jenže nejbohatší jedno procento obyvatelstva v USA v roce 2014 platilo 39,5 procenta všech daní. Polovina Američanů, pobírající podpory, je neplatí vůbec.

Ale to je jen nahlédnutí do složitého problému. Vyžadoval by empirické šetření. Nemusí být zas tak složité, jde většinou o známé osobnosti a jejich profil lze analyzovat případovými studiemi. Podobných studií je ale minimum, a to nejen pokud jde o tuto problematiku. A tak podstatná většina lidí je mylně přesvědčena, že sociologii představují výzkumy veřejného mínění, zvláště volebních preferencí politických stran.

(autor je sociolog)

Vyšlo v rámci mediální spolupráce s Literárními novinamiPublikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…