Antonín Rašek: Po pádu letadla u Smolenska znovu smutno

30.11.2016 21:10

Polská vláda řízená v pozadí Jaroslawem Kaczyńskim si od nástupu k moci musela od Evropské unie za ohrožování demokracie vyslechnout už leccos nepříjemného. Tu za ochromení ústavního soudu, jindy za manipulaci s médii. Kritizována byla i za nacionalistický populismus.

Antonín Rašek: Po pádu letadla u Smolenska znovu smutno
Foto: Archiv
Popisek: Polsko

Těžko však jím bylo její rozhodnutí exhumovat oběti letecké katastrofy u Smolenska. Souhlasí s tím jen desetina Poláků. Sedm z deseti je proti.

V tak katolické zemi, jako je Polsko, se není co divit. Lidé to považují za zneuctění mrtvých. Dvě stovky příbuzných požádalo proto prezidenta Andrzeje Dudu, vládu a polský episkopát, aby jim pomohl zneuctění obětí zabránit. Všichni však mlčí, a tak jen spoléhají na intervenci papeže Františka. Někteří z pozůstalých nechali své příbuzné raději zpopelnit.

Polská prokuratura zdůvodňuje své rozhodnutí údajnou řadou nedostatků při vyšetřování a pro nedostatečnou fotografickou dokumentaci obětí provedenou ruskou stranou.

Při katastrofě zahynula podstatná část polské politické a vojenské elity spolu s prezidentem Lechem Kaczyńskim a jeho manželkou.

Výročí leteckého neštěstí je spojováno s tragédií v Katyni, v níž na Stalinův rozkaz zahynulo v roce 1940 kolem dvaceti tisíc polských důstojníků a civilistů.

Kolem letecké tragédie, jak už to tak u podobných událostí bývá, kolují různé spiklenecké teorie. Dokonce se v této souvislosti objevilo i jméno bývalého premiéra a současného předsedy

Evropské rady Donalda Tuska. Údajně je k dispozici jeho tajné setkání o této události s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Mezi experty ale převládá přesvědčení, že příčinou katastrofy byl souběh chyb posádky, nezvládnuté komunikace s ruskými řídícími letového provozu a situace na palubě letadla. Polský ministr obrany Antoni Macierewicz z neštěstí obviňuje ruskou stranu. Zatím bez důkazů.

Zásadní problém tkví v něčem jiném. Jak je možné, aby byla plánována přeprava představitelů státu a bezpečnostních složek, při níž potenciálně mohla zahynout a také zahynula jejich podstatná část? Tohle přece nikdo odpovědný nemůže zdůvodnit.

Autor je sociolog.

Vyšlo v rámci mediální spolupráce s Literárními novinami

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…