Ázerbájdžánská komunita v ČR: Prohlášení u příležitosti mírové dohody mezi Ázerbájdžánem a Arménií

10.11.2020 16:03

Včera, 9. 11. 2020, uzavřeli prezident Ázerbájdžánu Ilham Alijev a premiér Arménie Nikol Pašinyan mírovou dohodu, kterou končí válka mezi Arménci a Ázerbájdžánci o Náhorní Karabach a okolní ázerbájdžánské okresy. Skončila tak ilegální okupace ázerbájdžánského území, k jehož vyklizení vyzývaly arménskou stranu čtyři rezoluce OSN.

Ázerbájdžánská komunita v ČR: Prohlášení u příležitosti mírové dohody mezi Ázerbájdžánem a Arménií
Foto: pixabay.com
Popisek: Ázerbájdžán
reklama

Tato válka nezačala 27. září 2020, jak píšou média, ale již v 80. letech minulého století a nikdy neskončila. Vedla se nejen na Kavkaze, ale i v Evropě včetně České republiky, a po celém světě. Vedla se nejen na bojišti, ale i v médiích, na sociálních sítích či na vysokých školách, kde se obě národnostní komunity snažily přesvědčit mezinárodní veřejnost, že na jejich straně je pravda.

Včera vedoucí představitelé Ázerbájdžánu a Arménie podepsali mírovou dohodu, která otvírá cestu k mírovému soužití obou národů v Náhorním Karabachu a obou států vedle sebe. Její součástí není jen zastavení bojů, ale i dohoda o otevření hranic a výstavbě komunikací, které umožní Arméncům i Ázerbájdžáncům cestovat mezi oběma zeměmi za soukromými účely či obchodem. Mír v Karabachu může přinést oběma státům mír a prosperitu, pokud dokáží znovu žít spolu a vedle sebe: chodit do stejných škol, být ve společných sportovních týmech či uzavírat smíšená manželství, jako to bylo ještě před 40 lety běžné.

Pokud to dokážeme, jako to dokázali evropské národy po 2. světové válce, potom válka opravdu skončí a obě strany budou vítězem. My, Azerbájdžánci žijící v ČR, jsme připraveni komunikovat s arménskou komunitou v ČR a hovořit o tom, jaká je cesta ke smíření obou národů a jejich mírovému soužití.

O spolku Azerbaijani Community in the Czech Republic z.s.
Spolek sdružuje Ázerbájdžánce, kteří z důvodu studia, podnikání či práce nalezli svůj domov v České republice, a jejich české přátele. Věnuje se organizování kulturního a společenského života ázerbájdžánské komunity v ČR a podporuje networking jak uvnitř komunity, tak vůči českým firmám či institucím se zájmem o Ázerbájdžán. Vzhledem k tomu, že aktuálním tématem českých médií je konflikt v Náhorním Karabachu, rozhodl se spolek aktivně vstoupit do komunikace a nabídnout českým médiím i veřejnosti zdroj informací pohledem ázerbájdžánské strany. Spolek je nezávislou organizací, která není nijak podporována Ázerbájdžánskou republikou. Vyjadřuje názory svých členů. Za spolek veřejně vystupuje politolog a novinář Eldar Valiyev.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pavel Veselý: Cena života

19:33 Pavel Veselý: Cena života

Letos prošlo jen krátce v médiích, že se konalo další Světové Ekonomické Fórum v Davosu, jehož hlavn…