Ví se o tom už řadu let, leckdo už proti tomu protestoval, ale letos v lednu to nejnovější britská sondáž potvrdila znovu. Viníkem nejsou rybáři, nýbrž inspektoři rybolovné politiky EU, kteří to rybářům nařizují pod hrozbou pokuty za překročení evropských rybolovných kvót. Čili maximálního množství toho či onoho druhu ryb, jaké smějí rybáři té či oné země v tom či onom období vyložit na břeh.
Absurdní přitom je, že kvóty byly původně vymyšleny na to, aby evropská moře chránily před vyrybněním, ale v praxi je urychlují. Dodržování kvót je neproveditelné prostě proto, že žádná rybářská loď nemůže vědět, kolik ryb toho či onoho druhu už jiné rybářské lodě na břeh přivezly a tím národní kvótu splnily. Takto byli v minulém roce britští rybáři donuceni vyházet téměř polovinu svých úlovků zpět do moře. V celém Severním moři se ročně zahazuje téměř milion tun ulovených ryb.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Svobodni.cz