Benjamin Kuras: Klára Samková, Česko a islám

01.10.2016 21:05 | Zprávy

Klára Samková je huba nevymáchaná, proto se tak snadno poslouchá, když mluví a ještě snadněji čte, když něco napíše, co zní, jako by mluvila, a to zhurta bez servítku.

Benjamin Kuras: Klára Samková, Česko a islám
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Spisovatel Benjamin Kuras

Její zjevně narychlo a ve formě téměř sokratovského rozhovoru psaná knížka Proč islám nesmí do Česka je na jedno posezení, jakoby v jedoucím vlaku, z něhož se nedá vystoupit, protože nikde nezastavuje: rozečíst, nechat se jí vsáknout a dočíst do konce za jeden volný den.

Kdo chce jít rovnou jen na téma obsažené v titulku, může do ní jako do rozjetého vlaku naskočit na stránce 80 a hnát to až k závěrečným argumentům, které dosud nikdo v České publicistice tak jasně nevyslovil a bez nichž se už tak zpožděná obrana západní civilizace nerozhýbe. Kdo míň spěchá, může se s ní v té první polovině zamýšlet nad historickými příčinami, proč jsou Češi jací jsou, proč je nejvyšší čas zbavit se sebemrskačství, proč jsou tak hákliví na cizácké buzerace, jaké v dějinách zažili (a úspěšně přežili) víc než většina jiných Evropanů, proč si dosud tak sveřepě uchovávají větší svobodu slova než jaká ještě zbývá sousedům na západě. A proč se musí před nově hrozící okupací bránit nejen ideologicky, ale i fyzicky, protože tato okupace hrozí svým kultem smrti pohřbít naši „civilizaci života“.

Ze všech těch historických kořenů a hodnot naší civilizace Samkové vychází jako stěžejní princip svoboda tvoření, bez níž svět krní a umírá. Svoboda každého jednotlivce, každého osobního talentu bez rozdílu pohlaví a společenské třídy zdokonalovat a naplňovat svůj tvůrčí potenciál. Ta z této civilizace udělala tu nejvyspělejší civilizaci všech dob. A jako jednu z největších absurdit naší doby Samková vnímá kontrast mezi (na jedné straně) technologickou a vědeckou vyspělostí Západu a (na druhé straně) jeho do fascinace zacházející tolerancí sveřepé ignorance zaostalého smrtícího kultu na straně druhé. Vysvětluje ji psychologickým jevem „kognitivní disonance“, čili autocenzury nepříjemných nebo nelogických vjemů a filtrování fakt a událostí tak, aby jejich vnímání odpovídalo našim představám, vírám a zkušenostem. Ta nám zkresluje realitu a znesnadňuje vnímání hrozeb a připravenost na jejich následky. V ní spočívá původ všeho „sluníčkářství“.        

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Televize bez hlavy

15:57 Zbyněk Fiala: Televize bez hlavy

Rychlý pád generálního ředitele České televize otevírá možnost najít někoho, kdo by lépe rozlišil př…