Byzantský katolický patriarchát: Komentář k výzvě biskupa Longina z Ukrajiny rumunské církvi

23.12.2016 15:59 | Zprávy

Biskup Longin se obrátil na rumunskou pravoslavnou církev s výzvou: „Opusťte bláznovství cesty ekumenismu!“

Byzantský katolický patriarchát: Komentář k výzvě biskupa Longina z Ukrajiny rumunské církvi
Foto: BKP
Popisek: Patriarcha Eliáš Antonín Dohnal

Běžný katolík si pojem ekumenismus zaměňuje s pojmem jednota. Kristus se modlil: „Aby všichni jedno byli, jako Ty Otče ve mně a já v Tobě, aby i oni v nás jedno byli, aby svět uvěřil, že jsi mě poslal.“ (J 17,21)

„Aby všichni jedno byli“ – tato část se vytrhne z kontextu, a dokonce se vysvětluje tak, že máme tvořit jednotu i s heretiky, aniž by se zřekli hereze. Někteří ekumenisté tvrdí, že máme tvořit jednotu i s pohany, kteří de facto uctívají démony. A to je model tzv. náboženství (církve) New Age.

Pokračování citátu: „jako Ty Otče ve mně a já v Tobě“ – tedy ne jednota v herezi, ale jednota v pravověrném učení a v Duchu pravdy. Tato jednota vyžaduje splnění základní Kristovy podmínky – ztratit svoji duši pro Něho a pro evangelium (Mk 8,35). Jde o jednotu v pravé lásce, která vyžaduje vycházení ze svého ega, z otroctví vášní a pýchy. To předpokládá vírou aktuálně vcházet do Kristovy smrti (2Kor 4,10). Jde o úplné zřeknutí se sama sebe i své vůle a cele se dání Bohu tak, jak by to mělo být v hodině naší fyzické smrti (srov. pšeničné zrno J 12,24). Tak, jak umíral Ježíš a vydal Ducha Otci. Jsme-li sjednoceni aktuálně s Kristem, jsme schopni zachovávat Boží přikázání. Bez této jednoty je to nemožné. Ježíš říká: „Kdo zachovává má přikázání, ten mě miluje... a přijdeme k němu a u něho si učiníme příbytek.“ (J 14,21.23) Pokud budeme Krista následovat a plnit Jeho přikázání, budeme mít jednotu v Bohu. Tím zároveň budeme mít i jednotu se všemi bratry a sestrami, kteří rovněž Krista pravdivě následují. Pak i svět uvěří a bude zachráněn (J 17,21).

Naproti tomu ekumenismus je velký podvod! Ježíš nikde nemluvil o ekumenismu, ale modlil se za pravdivou jednotu. Vatikán v současné době vězí ve dvou velkých herezích. Jde o synkretismus s pohanstvím, zaštítěný dekretem Nostra aetate o tzv. úctě k pohanům, de facto k jejich démonům. Druhou herezí je neomodernismus, postavený de facto na ateistické filosofii. Jediná cesta záchrany pro Vatikán je pravdivé pokání. To ale doposud odmítá.

Pokud chce pravoslavná církev zavádět jakési teologické dialogy s heretickým Vatikánem, v podstatě tak přijme ducha apostaze. Ten pak infikuje pravoslavnou církev herezemi a skrze ekumenismus ji stáhne do internáboženského dialogu s pohany a do antikristovské struktury New Age.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Jiří Vosecký byl položen dotaz

Jak jste spokojen s vyšetřováním bitcoinové kauzy?

A je pravda, že jste jako senátoři chtěli po nové ministryni dokumenty jako je soudní rozhodnutí, e-maily úředníků a zápisy ze schůzek a komunikaci s advokátem Tomáše Jiřikovského, a že vám je nedodala? Jak na vás nejen samotná kauza, ale hlavně celé vyšetřování působí? Já moc nevěřím tomu, že se d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Campbell: Vzdělání vůdců

15:57 Jan Campbell: Vzdělání vůdců

Na Západě a na Východě se výchovné a vzdělávací filozofie, praktiky a obsahy výrazně liší.