Evropské environmentální organizace kritizují Polsko za masakr stromů

25.04.2017 18:36 | Zprávy

Počátkem tohoto roku vešel v Polsku v platnost zákon, který polská média překřtila na Lex Szyszko podle jména jeho navrhovatele – ministra životního prostředí Jana Szyska. Neziskové organizace v Polsku popisují dění v posledních čtyřech měsících jako masakr stromů a upozorňují na nevratné poškození životního prostředí v Polsku. Po několika měsících protestů se podařilo prosadit v zákoně alespoň dílčí změny, které by měl brzy podepsat polský prezident. K dění v Polsku nyní vydaly společné komuniké významné evropské environmentální organizace.

Evropské environmentální organizace kritizují Polsko za masakr stromů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Cesta v lese

„Lex Szyszko se svým významem podobá nedávnému hlasování o zákonu na ochranu přírody u nás, jen s tím rozdílem, že u nás byl uzákoněn smysluplný návrh bez skrytých změn. V Polsku chtěli snížit byrokracii, a tak si odhlasovali, že na svých pozemcích mohou lidé kácet stromy bez omezení. A vedlo to k neuvěřitelnému úbytku zeleně,“ vysvětluje Michal Veselý z Nadace Partnerství a zároveň ředitel asociace středoevropských nadací Environmental Partnership Association. Změny v zákoně by nyní měly dát možnost úřadům kácení zakázat. „Pokud budete chtít na svém pozemku kácet a strom bude mít ve výšce sto třiceti centimetrů určitý obvod, budete muset záměr nahlásit a úřad má dva týdny na to, aby vám to případně zakázal. Pokud tak neučiní, má kácení automaticky zelenou,“ doplňuje Veselý, s tím že tuto změnu se nenápadně do návrhu zákona vložili sami poslanci. „Původní návrh s žádným minimálním obvodem nepočítal. Když strom pokácíte a dřevo uklidíte, nikdo vám nedokáže, jaký měl strom obvod v dané výšce.“

V komuniké organizací, které zastupují vlastníky půdy, lesnické organizace, evropské environmentální nadace a další organizace se například píše, že je třeba se o stromy postarat, protože mají obrovský vliv na mikroklima, čistí vzduch, mají vliv na záplavy, pomáhají při boji proti klimatickým změnám.

Polské stromy jsou navíc důležitou součástí kulturní historie Polska. „Nepochybuji o tom, že jedním z důvodů vítězství polského Dubu Josef v anketě Evropský strom roku, byla i obrovská angažovanost Poláků právě kvůli zmiňovanému zákonu,“ doplňuje Michal Veselý.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Marek Benda byl položen dotaz

To, že některá média budete ignorovat řeší podle vás co?

Neměli byste se chovat spíš přesně obráceně a komunikovat a vysvětlovat vaše počínání a rozhodnutí? Protože nejen já jim mnohdy absolutně nerozumím. A když koukám, tak vy třeba nereagujete ani s těmi, co se vás zde na něco slušně ptají. Se pak nedivte, že dáme hlas někomu, kdo se s námi bavit hodlá....

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: ČT a koalice neví, že šikana je trestná?

12:55 Pavel Foltán: ČT a koalice neví, že šikana je trestná?

Vox populi – vox Dei to ví. A jak to tedy vidí vox populi? Inu, asi nějak takhle: