Filip Šebesta: Podivné keynesiánství české levice

29.09.2016 19:57

Vláda na svém nedávném zasedání schválila návrh státního rozpočtu na rok 2017. Počítá v něm se schodkem ve výši 60 mld. Kč. Pokračuje tak trend procykličnosti české hospodářské politiky.V době na evropské poměry solidního ekonomického růstu ve výši 2,3 % (predikce ČNB) a s výhledem na růst v příštím roce ve výši 3,4 % (predikce ČNB) je v plánu expanzivní rozpočet, který společně s uvolněnou měnovou politikou ČNB působí shodným směrem.

Filip Šebesta: Podivné keynesiánství české levice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hanspaulský zámeček, sídlo Institutu Václava Klause

Není to rozpočet odpovědné keynesiánské politiky, kterou bychom od vlády pod vedením sociálních demokratů mohli očekávat, ale spíše rozpočet volebního cyklu. To je jen důkazem toho, že keynesiánská hospodářská politika není schopna odolávat tlakům politického cyklu a ve své původní „čisté podobě“, navrhované Keynesem – tedy více stimulovat ekonomiku v období útlumu a šetřit v období expanze – nakonec téměř nikdy a nikde nefunguje. 

Kdy jindy by totiž měla vláda omezovat přebujelé státní výdaje, když ne v období solidního ekonomického růstu? Aby nemusela mít opět tuto nepříjemnou povinnost na svých bedrech vláda, která bude určovat hospodářskou politiku v období, kdy se české ekonomice nepovede tak dobře a kdy bude nutné chtě nechtě škrty opět provádět procyklickou hospodářskou politiku.

Stanovisko IVK.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…