Fórum 50 %: Hejtmani už nemají pánský klub. Přesto je žen ve vedení krajů málo

28.11.2016 12:29

Ve všech krajích České republiky již byly zvoleny krajské rady. Ze 129 nových radních je 24 žen, tedy 18, 6 %. V čele krajů však stanuly dvě ženy na pozicích hejtmanek – Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) ve Středočeském kraji a Jana Vildumetzová (ANO) v Karlovarském kraji. Podrobnou analýzu zpracovalo Fórum 50 %, které podporuje vyvážené zastoupení žen a mužů v politice.

Fórum 50 %: Hejtmani už nemají pánský klub. Přesto je žen ve vedení krajů málo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební urna

„Stejně jako v případě krajských zastupitelstev i v radách krajů zastoupení žen sice stouplo, ale skutečně jen nepatrně o necelé procento. K rovnováze má daleko i podíl žen mezi hejtmany, ačkoli současné dvě hejtmanky jsou oproti čistě pánskému klubu v minulém volebním období příjemnou změnou,“ komentuje výsledky analytička Fóra 50 % Mgr. Veronika Šprincová. „Těší nás zejména úspěch Jany Vildumetzové, která má mnohaleté zkušenosti z komunální politiky. V roce 2013 ji odborná porota ocenila v soutěži Nadějná politička a evidentně se nemýlila,“ doplňuje Šprincová.

Vyváženou radu má Plzeňský kraj, kde bude působit 44 % žen (4 z 9 radních), tradičně dobře si vede také Liberecký kraj s třetinou žen (3 z 9 radních). Naopak čistě pánskou radu budou mít v Olomouckém kraji.

Pokud jde o jednotlivé strany, nejvíce žen na pozicích radních (celkem 12) bude zastupovat hnutí ANO, které bylo v krajských volbách nejúspěšnější. Zároveň má ANO i nejvyváženější poměr žen a mužů v radách, celou třetinu pozic zastávají právě ženy. Druhá nejúspěšnější strana, ČSSD, si z hlediska zastoupení žen vede o poznání hůře, mezi radními má pouze 3 ženy, tedy 10 %. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…