Glosa Ivo Valenty: Ekonomika je v klinické smrti. Brzká resuscitace je nezbytná!

23.11.2020 10:23 | Zprávy

Tak se nám ode dneška opět mění opatření. Ano, buďme rádi, že to situace umožňuje, a že si mírně „polepšíme“. A buďme rádi, že je tu s námi systém PES. Od začátku koronakrize první a byť v mnohém nelogický, přesto však alespoň nějaký záchytný bod, který ukazuje, co se kdy bude dít. Jenže ty největší paskvily stále zůstávají.

Glosa Ivo Valenty: Ekonomika je v klinické smrti. Brzká resuscitace je nezbytná!
Foto: archiv I. Valenty
Popisek: Ivo Valenta

Opravdu nepochopím, proč rodiče nemohou koupit dětem potřeby do školy v papírnictvích. Nepochopím ani to, proč jim nemohou koupit zimní boty nebo zimní bundu. Copak si někdo neuvědomuje, že děti rostou a oblečení z loňska jim skutečně nemusí sedět? Zvláštní pozornost zaslouží možnost konání koncertů a divadelních představení s poznámkou „bez diváků“.

Média řeší, že se nově norma počtu osob na svatbách může vztahovat i na registrovaná partnerství homosexuálů, nicméně podle mne bychom měli řešit především to, aby nešla ke dnu většina živnostníků a malých firem. Současný stav by se z jejich pohledu dal nazvat klinickou smrtí a pomyslnou resuscitaci je nezbytné provést co nejdříve. Nebo je snad cílem pouze zvýhodňovat velké giganty a velkododavatele, kteří je zásobují? Kdo konkrétně na tom má zájem? Proč na jedné straně porostou tržby obchodním řetězcům a na té druhé se nad malými živnostníky zavírá hladina?

K tématu regulace počtu zákazníků v obchodech jsem se na sociálních sítích již vyjadřoval, a nejsem sám. Stanovených patnáct metrů na zákazníka bylo inspirací k mnoha vtipům. Asi nejvtipnější je však samotné vysvětlení ministra zdravotnictví – resp. zdůvodnění tohoto čísla. Oněch 15 m2 totiž žádný racionální základ nemá. Jednoduše jde o vládní shodu, přesněji průměr mezi požadavky jednotlivých ministrů. Tedy žádný odborný či logický argument zde není. To je, panečku, legrace, že?

A podobnou logiku či spíše nelogiku má také navržená podoba tzv. paušální daně pro živnostníky, která pošla Sněmovnou i Senátem. Vláda se zřejmě inspirovala dlouhodobým programovým cílem Strany soukromníků ČR. Jenže Soukromníci tímto chtěli docílit nižších daní i byrokratické zátěže pro živnostníky a drobné podnikatele – tedy navrhovali systém nastavit tak, aby byl skutečně funkční a pomohl tam, kde pomoci má. Ve finále se ale vládě v praxi podařil paskvil. Ze zkušebního propočtu na kalkulačce, která je umístěna na webu MFČR, je totiž zřejmé, že živnostník dle stávajícího návrhu neušetří ani korunu - naopak na daních odvede ještě více. Takto chceme obnovit českou ekonomiku?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Těžké je spojování levice

15:49 Jiří Paroubek: Těžké je spojování levice

Česká pravice má jednu obrovskou přednost.