Hana Lipovská: Hlavním poraženým koronavirové aféry v českých zemích bude vzdělanost

06.11.2020 12:01

Komentář na facebookovém profilu k současnému stavu českého školství

Hana Lipovská: Hlavním poraženým koronavirové aféry v českých zemích bude vzdělanost
Foto: archiv H. Lipovská
Popisek: Hana Lipovská
reklama

„Vypočetl jsem našim lesníkům, že žádný člověk není s to vykonati fysické práce více než za 3 Kč denně, když ji srovnáme s výkonem elektrárny, kdežto míra výkonů duševních je nekonečná, neboť jediný člověk může vykonati duševní práce třeba za miliony.

Vysoké mzdy lze dosáhnouti jedině lidskou inteligencí. Zvýšiti tyto hodnoty v sobě znamená rozmnožiti prameny svých příjmů, zvýšiti svoji schopnost zaslouženého výdělku a tím přispívati nejvyšší měrou ke zvýšení všeobecného blahobytu.“ Tomáš Baťa

Hlavním poraženým koronavirové aféry v českých zemích bude vzdělanost. Neznám kantora, který by si pochvaloval půl roku trvající vyvolávání duchů a spiritualistické seance u slepých počítačových obrazovek. Když se od dvacetiletých nadějí národa dozvíme, že 15-10 = 10 a 2 + 4 = 3, celkem úspěšně lze vznést pochybnosti o smyslu kantorského povolání.

V takových momentech je užitečný útěk, ba přímo úprk, do našich dějin, pohled do dřívějších půtek našeho školství. Tentokrát jsem objevila zajímavé postřehy v ročenkách baťovské "Pokusné školy ve Zlíně" z krizových let třicátých. Kromě úvodního citátu ještě pár výpisků:

O počtech

„Počty musí vychovati v člověku smysl pro přesnost, zodpovědnost, musí v něm vyvinouti smysl pro číselné hodnocení věcí a jevů, podporovati v něm soudnost, správné, logické myšlení a usuzování, musí naučiti člověka vážiti si peněz a správně s nimi hospodařiti, vzbuditi v něm zájem pro hospodářský život vlastního domova i celého státu, zkrátka počty musí vychovati člověka vysoce inteligentního, se značným duševním rozhledem, plně připraveného pro praktický život.“

O občanské výchově

„snažíme se, aby žák byl odhodlán korektně hájiti svých práv, ale byl i upřímně ochoten uznati právo druhých.

K této občanské výchově může přispěti vydatně každý vyučovací předmět:

  • čeština na př. učí úctě ? mateřskému jazyku,
  • zeměpis na př. učí lásce ? rodné zemi a zdravé touze po soutěži s cizinou,
  • dějepis na př. vštěpuje lásku k vlasti, k svobodě a demokracii, - přírodověda na př. vychovává k ochraně přírody atd.“

Mimochodem, matematiku cvičili ve Zlíně také na konkrétních případech z praxe, a tak například učili se žáci počty na téma "Státní rozpočet na rok 1930".

Dobrý plán. Ostatně, pro státní rozpočet na rok 2021 by jeden potřeboval snad i čísla komplexní - jinak by sekera "pouhých" 320 mld. při nezapočítávání výdobytků MPSV vysvětlit rozumně nešla.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Hošek: Bylo nebylo

13:44 Václav Hošek: Bylo nebylo

Muž v černém taláru s přísným výrazem ve tváři s opovržením pohlédl na zhroucenou postavičku ledva s…