Herbert Werner, Tomáš Kafka: 20 let Česko-německého fondu budoucnosti

29.12.2017 15:41 | Zprávy

Článek ředitelů sekretariátu fondu budoucnosti v letech 1997-2006 resp. 2005 Herberta Wernera a Tomáše Kafky vydaný v Sächsische Zeitung a v Lidových novinách dne 29. 12. 2017.

Herbert Werner, Tomáš Kafka: 20 let Česko-německého fondu budoucnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministerstvo zahraničních věcí

Milý Česko-německý fonde budoucnosti, může vypadat trochu komicky psát otevřený dopis instituci, ale myslíme to vážně. Tato společná česko-německá instituce je za dobu svého působení nerozborně spojena s takovým množstvím konkrétních lidí, že je stěží možné oslovit jen několik vybraných adresátů.

Tento stav považujeme za neuvěřitelně pozitivní znamení. Neboť to, co česko-německé vztahy potřebovaly před dvaceti lety nejvíce, byla jejich přitažlivost pro občany obou zemí, byl dojem, že tyto vztahy mají svým význam pro konkrétní lidi a nejen pro specialisty a politiky a že konkrétní lidé je také mohou spoluutvářet.

Při pohledu na dnešní česko-německou každodenní realitu můžeme s uspokojením konstatovat, že se Česko-německému fondu budoucnosti jeho mise se podařila. Počet tisíců pozitivně schválených projektů mluví jasnou řečí, a sice že česko-německé vztahy jsou dnes žité a nejen diskutované. Počty ale nejsou všechno. Když se dnes porozhlédnete mezi Němci a Čechy, kteří se zajímají o společné projekty v oblasti obnovy církevních památek, výměny mládeže, konferencí či kulturních setkání, potom zjistíte, že česko-německé vztahy jsou dokonce oblíbené!

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Nemocnice

Prý chcete jako ministr postavit v Praze novou nemocnici. Uvědomujete si, že jsou i jiná města, která by novou nemocnici potřebovali mnohem víc? A co ze všeho nejvíc, tak doktory, abyste za nimi nemusel dojíždět desítky km?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Lanz: Víte, co ve školách učí vaše děti a vnoučata?

12:04 Zdeněk Lanz: Víte, co ve školách učí vaše děti a vnoučata?

Začíná nový školní rok, který je pro mnohé děti, alespoň v prvních dnech, nový pouze tím, že mají na…