Ivan Bednář: Co svět nevidí

21.04.2019 13:00

Zatímco na sjezdu STAN se veterán dobra Zdeněk Svěrák a nově zvolený senátor David Smoljak na sebe usmívali, skrytě zuří právní bitva mladšího bratra Davida Filipa Smoljaka a Zdeňka Svěráka. Jedná se o sponzorský dar ve výši jednoho milionu korun od městského podniku Pražská plynárenská, a. s. (PPas).

Ivan Bednář: Co svět nevidí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto
reklama

„Cimrmanovští obchodníci vymysleli geniální způsob, jak si zajistit sponzorské peníze z této druhé nejbohatší pražské městské firmy,“ píše Filip Smoljak na svém facebooku. Zdá se mu, že obešli jeho případný dědický podíl.

Nakonec se ale podle Filipa Smoljaka zdálo podezřelé, že městská firma sponzoruje soukromou osobu principála Václava Kotka, a tak bylo rozhodnuto, aby PSas poslal  peníze na účet Kotkovy Divadelní agentury ECHO, spol. s r.o. (DA ECHO) s tím, že sponzoruje Divadlo Járy Cimrmana.

No jo, jenomže Divadlo Járy Cimrmana jako právní subjekt neexistuje, takže by se pak o peníze mohli přihlásit třeba i dědicové Smoljaka jako režiséra, spoluautora a také zakladatele Divadla. Takže měly peníze jít na Žižkovské divadlo Járy Cimrmana (ŽDJC), které je domovskou scénou Cimrmanů.

Jenže…. ŽDJC je příspěvková organizace Městské částu Prahy 3. Nebude trochu podezřelé, když bude městská firma sponzorovat městskou příspěvkovku?

Řešení se nakonec našlo. PSas posílá 1 mil Kč. Václavu Kotkovi na účet jeho agentury DA ECHO. Ta uzavírá "krycí" smlouvu o propagaci třetí osoby (PSas) s ŽDJC a posílá na účet ŽDJC 100 tis. Kč. 900 tisíc tak zůstalo v kase DA ECHO a veškeré náklady s propagací té třetí osoby zůstaly na bedrech ŽDJC.

„V rámci objektivity je třeba poznamenat,“ pokračuje Filip Smoljak, „že Zdeněk Svěrák o tom neví vůbec nic a s panem Ing. Fafejtou, nebo s kýmkoli jiným z bývalého vedení PSas se vůbec nezná.“

Jakže to stojí v Cimrmanově aktovce Vyšetřování ztráty třídní knihy? „Tak se podívejme. On nic neví… Ano, on neví... Kdybyste ho zabili, on neví!“ cituje Filip Smoljak, a dodává „Stejně tak o tom skoro nic neví cimrmanolog David Smoljak, který celou záležitost pokládá za „boj s větrnými mlýny“.

David Smoljak se stal nyní senátorem za hnutí STAN. Filip Smoljak je Pirát a spravuje stránku Vraťme Cimrmana divadlu. A Zdeněk Svěrák je známý dobrotrus. 

Co z takové kombinace může vzejít? Když jde o prachy, musí jít holt dobro stranou.

Ivan Bednář

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Novák: Zpřesněný odhad HDP za 4. čtvrtletí byl poměrně výrazně vylepšen

9:20 Miroslav Novák: Zpřesněný odhad HDP za 4. čtvrtletí byl poměrně výrazně vylepšen

Komentář k HDP - 4. čtvrtletí 2020