Ivan Bednář: Zlatá bula Čižinských

15.04.2019 17:41

Bula je významná veřejnoprávní listina. Pojem se užíval pro panovnické výnosy ve středověku a pro papežské buly se užívá dodnes.

Ivan Bednář: Zlatá bula Čižinských
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Čižinský
reklama

Bratři Čižinští, prý zklamáni hádky s Piráty o způsob řízení hlavního města Prahy, vytvořili jakousi Zlatou bulu, která bude, podle jejich představ, zásadní změnou v řízení hlavního města.

„Hádky nás nebaví,“ prohlašuje starosta Prahy 7 a šéf hnutí Praha sobě Jan Čižinský jakoby to byla nějaká zvláštní zásluha, „ proto jsme přinesli a projednali 7 bodů, které posunou Prahu směrem k moderní metropoli vstřícné ke svým obyvatelům....“

Tak si oněch 7 bodů přibližme.

Bod 1. Pozveme pana prezidenta Kisku a paní budoucí prezidentku Čaputovou na výroční oslavy 17. listopadu. (To Prahu určitě posune dopředu. Zuzana Čaputová bude již v červnu inaugurována do funkce prezidentky, a vzápětí chce navštívit Českou republiku).

Bod 2. Všechny zahraniční cesty a jejich rozpočty se budou schvalovat na radě a nebudou létání business class a letištní salonky. (Bývalo zcela samozřejmě, že se všechny zahraniční cesty primátora a radních schvalovaly na Radě, zavádějí tedy něco, co sami v koalici zrušili).

Bod 3. Zredukujeme auta s řidičem pro radní, kteří je budou navzájem sdílet, a tak využívat efektivněji. (Když budou chtít někam jet, nejspíše budou radní losovat, kdo pojede zrovna autem, a kdo půjde pěšky. Navíc asi zřídí funkci dispečera auto provozu, který bude radním přidělovat v pevnou dobu).

Bod 4. Angličtina bude v krizovém řízení a na úřadě, aby se už neopakovala situace, kdy cizinci na ambasádách v Dejvicích pili zkaženou vodu, protože cedule byly jen v češtině. (Co když to bude Francouz? Principiálně ale nejde o to, aby se cizinci dozvěděli, že voda je zkažená, ale aby zkažená vůbec nebyla!)

Bod 5. Projednáme otevírací dobu magistrátních dětských hřišť a sportovišť ve správě města, aby mohli tam, kde o to stojí, hrát fotbal či jiné sporty po večerech i dospělí. (Posunou se i začátky večerních divadelních a filmových představení, koncertů atd., aby to stihli i pracující po partii fotbálku?)

Bod 6. Zavedeme dotazníky spokojenosti u jednání s úředníky, zkvalitníme kontakt s úřady a dáme požadavek do pracovních náplní. (Bude vyplňování dotazníků povinné? Ale i vyplněný dotazník kontakt s úřady nijak nezkvalitní, jen přidá byrokratickou práci a bude vyžadovat zřízení nového oddělení vyhodnocování dotazníků a navrhování opatření).

Bod 7. Na zmeškané hovory budou úředníci magistrátu volat zpátky a Pražané se konečně budou muset moci spolehlivě dovolat, což se také dostane do pracovní náplně každého, kdo je v kontaktu s obyvateli. (To bude vyžadovat novou velkokapacitní ústřednu zhruba za 25 milionů korun).

Kdyby někdo pochyboval o poctivosti úmyslů „SoběPražanů“, toho Čižinští ujišťují. Zlatá bula Čižinských končí zvoláním „Díváme se dopředu a jde nám o naše město“. Hurá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tomáš Krystlík: Opětovné vládní plácnutí do vody

18:10 Tomáš Krystlík: Opětovné vládní plácnutí do vody

Co česká vláda nařizuje obyvatelstvu od 1. března, je jasné. Jsou to ale zákazy a opatření k ničemu …