Ivan David: Mnohé neziskovky jsou ve skutečnosti politické bojůvky

23.05.2019 15:52 | Zprávy

Eurokomisařka Věra Jourová (ANO) navrhuje, aby vybrané neziskové organizace dostávaly peníze přímo z Bruselu, a ne přes „národní rozdělovny“ fondů EU jako dosud.

Ivan David: Mnohé neziskovky jsou ve skutečnosti politické bojůvky
Foto: Archiv ID
Popisek: MUDr. Ivan David, europoslanec za SPD

George Orwell a jeho ponurý román „1984“ jsou stále aktuálnější. Boj o politickou moc se zostřuje a „hluboký stát“ má stále větší problém maskovat se jako demokracie. Metody matení veřejnosti jsou stále dokonalejší, takže nefungující nálepky pro nepřátele musí být nahrazovány novými a doplněny přesvědčivějšími narativy, tj. smyšlenkami o tom, jak prý věci fungují.

Kam stát nemůže, nastrčí neziskovky

Stát smí konat pouze to, co mu zákon ukládá, kdežto občan smí konat vše, co není demokraticky zakázáno. Aby „povrchový stát“ vypadal přijatelně demokraticky a zároveň konal nedemokraticky podle potřeb skutečné moci „hlubokého státu“, je potřeba krytí, které je možno vydávat za demokratické. Darebáci z hlubokého státu k tomu ve stále větší míře používají tzv. neziskové organizace. Ti, kteří lest rozpoznali, je nazývají „politické neziskovky“. I to může být matoucí, proto navrhuji označení „politické bojůvky“. Označení „neziskovky“ je tedy ve skutečnosti často výhodné krytí pro politické bojůvky, protože „neziskovými organizacemi“ je jinak kde co, jak se lze ostatně dočíst na Wikipedii ZDE.

Když volby nedopadnou podle cizích představ…

Neziskovou organizací, také vlastně „politickou“, je i „zapsaný spolek“ Nová republika, ve kterém působím. Samozřejmě žádné granty získat nemůže, neboť nepodporuje režim. Konotace „neziskových organizací“ je totiž ve společnosti stále ještě převážně pozitivní. Jsou vnímány jako spontánní společenské iniciativy formované za účelem naplňování bohulibých záměrů. Politické bojůvky ovšem vznikají nikoli spontánně, ale na základě nabídky peněz na konkrétně zaměřené politické ovlivňování. Děje se tak hlavně formou grantů vypisovaných z „evropských fondů“, ale masivně i ze státního rozpočtu a poskytovaných orgány veřejné správy od obcí po ministerstva. Mnohdy se do toho zapojují i cizí státy a soukromé zdroje. Na rozdíl od „bohulibých neziskovek“ v sociální oblasti, které kromě užitečné činnosti téměř bez výjimky vynikají především značnou neefektivitou, usilují politické bojůvky o politické změny, neboť jejich donoři nejsou spokojeni s výsledky demokratických voleb a potřebují věci posunout pro ně příznivým směrem. Mainstreamová média posilují demagogii o všeobecné prospěšnosti „neziskovek“, aby odvrátila pozornost od politických bojůvek, které jsou přece také „neziskovky“. Lze se o tom konečně přesvědčit ZDE.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Michal Ratiborský byl položen dotaz

Co se s těmi penězi stalo?

,,Téměř půl miliardy korun, které měly být určeny na obnovu a pomoc postiženým obcím, nebyly proplaceny." To tvrdíte vy a uvádíte, že peníze zůstaly jen na papíře. Jak je to možné? A opravdu zůstaly jen na papíře nebo je vláda použila na něco jiného? Bych se ani nedivili, kdyby je dala na pomoc Ukra...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Kostlivec ze skříně Igora Stříže

11:24 Zdeněk Jemelík: Kostlivec ze skříně Igora Stříže

Posláním spolku Chamurappi z.s. je podpora obhajoby obviněných v případech, u nichž vzniklo podezřen…