Ivan David: Obchodování s lidmi jakožto výdělečná činnost

23.12.2020 7:34 | Zprávy
autor: PV

Greek City Times píše: „Vyšetřování řeckých bezpečnostních a zpravodajských služeb ukázalo na existenci organizované sítě odpovědné za předávání nelegálních migrantů ze Somálska do Řecka přes Istanbul. Síť zahrnuje turecký konzulát v somálském Mogadišu, Erdoganovu výcvikovou a výzkumnou nemocnici a městskou univerzitu, která se také nachází v somálském hlavním městě.

Ivan David: Obchodování s lidmi jakožto výdělečná činnost
Foto: archiv
Popisek: MUDr. Ivan David, český psychiatr. Za politické hnutí SPD byl zvolen poslancem Evropského parlamentu

Řecká národní zpravodajská služba (NIS) rovněž poznamenala, že řada islámských nevládních organizací se sídlem v Turecku je součástí sítě přepravující nelegální somálské přistěhovalce. Zjištění tajné zprávy NIS oznámil řecký ministr pro přistěhovalectví a azyl Notis Mitarakis, který poukázal na to, že z celkového počtu 214 nelegálních přistěhovalců, kteří letos v listopadu dorazili na ostrov Lesbos, bylo 142 somálských státních příslušníků.

Vyšetřování navíc pomohlo NIS lokalizovat a zadržet více než 2 500 nelegálních somálských přistěhovalců, kteří byli připraveni přejít na řecké území z Turecka. S povolením tureckých agentur si somálští přistěhovalci zakoupili svůj průchod na Lesbos a Chios za 500 až 800 eur a byli nelegálně převezeni na řecké ostrovy čluny z tureckých pobřeží. Nedávná zpráva NIS dále cituje výpovědi somálských přistěhovalců, podle nichž turečtí vojáci v Camp TURKSOM - vojenské základně a univerzitě obrany v Mogadišu - oslovovali anglicky mluvící Somálce a instruovali je, jak získat vízum a lístek pro jejich výlet do Istanbulu. Celý postup zajišťuje turecko-somálská agentura za částku od 1 300 do 1 500 eur, včetně letenky, která je údajně dotována tureckým státem, a stojí asi 100 eur.

Jednou z podmínek cesty do Istanbulu a poté do Řecka pro migranty ze Somálska bylo získání studentského nebo lékařského víza. To bylo získáno buď falešným diplomem z městské univerzity v Mogadišu, nebo falešnými lékařskými osvědčeními, která poskytla Erdoganova nemocnice působící v Somálsku. Vedení agentury Frontex (Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž) nedávno objevilo tyto falešné dokumenty v držení somálských státních příslušníků a dostalo je k dalšímu vyšetřování NIS. Kromě toho bylo oznámeno, že schválení studentských nebo lékařských víz vyžadovalo pozvání od istanbulských univerzit, respektive potvrzení o hospitalizaci od tureckých nemocnic, která byla rovněž shledána falešnými.“ (Pozn. red. - Odtud zřejmě pochází dezinformace, že příchozí migrani jsou samí lékaři a inženýři.)

Greek city Times dále cituje inzerát cestovní kanceláře působící v Mogadišu, která organizuje síť nelegální přepravy imigrantů ze Somálska „Přijďte se připojit k našim studentům a získejte studentské vízum do Turecka za rozumné ceny a za krátkou dobu.“

Vkladové účty somálských přistěhovalců ukázaly, že procesu vyřizování žádostí a vydávání víz, jakož i cesty do Istanbulu a poté do Evropy často napomáhaly dvě islámské nevládní organizace, jedna se sídlem ve Spojeném království a druhá v Turecku. Zpráva NIS uvedla, že tyto dvě organizace byly v minulosti vyšetřovány, a bylo zjištěno, že jsou spojeny s „Muslimským bratrstvem“, organizací, který má úzké vztahy a vazby s Tureckem a prezidentem Recepem Erdoganem. Vyšetřování NIS také odhalilo, že po příjezdu do Istanbulu byli somálští přistěhovalci přivítáni svými krajany a byli rychle odvedeni dodávkou do bytů agentury po celém městě. Přistěhovalci by pak zůstali ve skupinách po 15–20 osob a zůstali v malých prostorách, dokud nebude zorganizována jejich bezpečná přeprava na západní pobřeží Turecka.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Sjezd sudetských Němců

Dobrý den pane Jurečko. Mě se ten váš článek ohledně sjezdu sudetských Němců v Brně líbil. Ale vy si myslíte, že přinese nějaké smíření, když se koná na protest řady lidí? Nebylo by vhodnější pro smíření volit jinou cestu? Takhle si říkám, jestli nebude sjezd spíš kontraproduktivní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: V Praze se sešli dva prezidenti studenoválečníci

15:49 Jiří Paroubek: V Praze se sešli dva prezidenti studenoválečníci

V Praze je ve dnech 4. a 5. května na státní návštěvě finský prezident Stubb. Tento milý muž je znám…