Ivan Jordák: Jak to je s Ústavou?

11.03.2018 18:23

V Česku i na Slovensku máme živo. Jakoby pokračoval Silvestr. Bohužel dopadem nebude jen kocovina, ale bůhví co.

Ivan Jordák: Jak to je s Ústavou?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vestibul ČT
reklama

Asi proto nám ČT předvádí zejména umělce, též politiky ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN sdružené v tzv. demokratickém bloku, Piráty a ČSSD, kteří nám vysvětlují, co se nejen u nás, ale i v Evropě děje. Je samozřejmé, že pro ostatní, jako ANO, KSČM a SPD pak zbyde méně času. Ale naštěstí nám demokratický blok vysvětlí i jejich politiku.

V poslední době se rozmohly nejen na Slovensku, ale i v našich větších městech demonstrace, a někde se sepisovaly i petice. Na Slovensku byly za vyšetření vraždy Jána Kuciaka a jeho snoubenky a demisi vlády Fica. U nás za odvolání Z. Ondráčka z funkce předsedy komise pro kontrolu GIBS, proti projevu prezidenta při inauguraci, za demisi vlády, proti požadavku SPD a KSČM na referendum.

Nechme Slovensko Slovenskem, je to jejich věc, i když nechápu, jak demise vlády může napomoci vyšetření vraždy. Ale určitě prezident Kisko a opozice organizující demonstrace vědí, proč to tak chtějí.

U nás by měla pravicová opozice, ať už z demokratického bloku, nebo mimo něj vysvětlit proč jsou proti referendu, operují-li poukazováním na demonstrace, kterých se zúčastnilo celkem v ČR asi 40 000 občanů a petici podepsalo prý 14 000 občanů. Ještě i při předávání Českých lvů podepsalo petici na obranu ČT skoro 400 umělců.

Přál bych si, kdyby nám pravicoví politici a umělci vysvětlili, v čem vidí populismus a nedemokratičnost prosazování referenda, které by mělo zákonem stanovený počet občanů nezbytný pro požadavek k jeho vyhlášení, způsob provedení a počet občanů nezbytných pro jeho závaznost. Zejména, když operují výše uvedenými demonstracemi a peticemi, kterých se sotva zúčastnil zlomek počtu občanů, kteří jsou navrhováni v připravovaném zákonu o referendu. Nebo snad už přestala platit ta část Listiny základních práv a svobod o rovnosti všech občanů, která je nedílnou součástí naší Ústavy?

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jakub Dvořák: Rezignuje i ministr Blatný?

20:17 Jakub Dvořák: Rezignuje i ministr Blatný?

Tak by mohl znít nadpis dalšího článku, protože se jedná o dalšího ministra v řadě, po ministru Prym…