Jan Bednář: Co přineslo jednání Merkelové s Obamou o Ukrajině

11.02.2015 12:46

Až dnes zasednou v běloruském Minsku k jednacímu stolu prezidenti Ruska, Ukrajiny a Francie spolu s německou kancléřkou, aby se pokusili nalézt východisko z ukrajinské krize, budou mít jistě před očima i čerstvý výsledek její schůzky s americkým prezidentem a kanadským premiérem.

Jan Bednář: Co přineslo jednání Merkelové s Obamou o Ukrajině
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kancléřka Angela Merkelová

Pro ruského prezidenta Putina to možná nebude dostatečný důvod ke změně dosavadní politiky, ale vyjednávací „potenciál“ ukrajinského prezidenta Porošenka se po prohlášeních amerického prezidenta Obamy a pak ještě kanadského premiéra Harpera, kteří mluvili o pomoci Ukrajině s německou kancléřkou Merkelovou, zjevně zvyšuje.

Oba američtí politikové, prezident Obama i premiér Harper, se totiž zmínili o možnosti dodat na Ukrajinu zbraně, pokud evropská diplomacie nic nevyřeší.

Jak víme, americký prezident Obama je už delší dobu vystaven tlaku opozičních republikánů, aby Ukrajině vojensky pomohl v boji proti proruským separatistům. Až dosud s přímou vojenskou pomocí Kyjevu váhal a i v této chvíli je to jen hypotetická možnost.

Obama doslova řekl, že nyní tuto věc „studuje“ a dodal: „Požádal jsem svůj tým, aby se podíval na všechny varianty řešení“ – s tím, že nabídka amerických zbraní Ukrajině je jen jednou z řady variant, o nichž nyní jeho poradci uvažují.

Tuto poznámku ale učinil americký prezident i přesto, že německá kancléřka Merkelová dala jednoznačně najevo, že se staví proti takovému návrhu, že by nesouhlasila s posíláním amerických zbraní ukrajinské armádě.

Jak známo, od začátku konfliktu na Ukrajině mají Američané a Evropané na tuto krizi podstatně jiný názor a je svým způsobem obdivuhodné, že se zatím dokázali sjednotit na rozsahu a konkrétní podobě společných protiruských sankcí.

Ministři zahraničí EU se v pondělí dohodli na dalším posílení sankcí, pokud se nepodaří boje utišit, ale odložili jejich platnost ještě o týden právě proto, aby dali šanci mezinárodní diplomacii.

„Ukrajinci jsou zabíjeni a my jim posíláme jídlo a přikrývky. Ty proti ruským tankům nestačí,“ prohlásil o víkendu na mnichovské konferenci o bezpečnosti americký senátor, republikán John McCain.

Francouzský prezident Hollande a německá kancléřka Merkelová budou mít proto ve středu v Minsku co dělat, aby přesvědčili Vladimira Putina aspoň k nějakému smířlivému gestu. Za pokus to určitě stojí. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Český rozhlas

Ing. Ondřej Knotek byl položen dotaz

svoboda slova

Úplně souhlasím s tím, co si ANO myslí o údajném boji s dezinformacemi a ochraně svobody slova. Můj dotaz zní. Jak budete chtít zajistit, aby tu svoboda slova fungovala dál a lidé neměli strach vyjádřit svůj názor, což se už dnes děje? Mluví se o boji s dezinformacemi, ale co ochrana svobody slova? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Mafiozní manipulace před volbami do EP pokračují

15:57 Jiří Paroubek: Mafiozní manipulace před volbami do EP pokračují

Zdá se, že mainstreamové agentury pro výzkum veřejného mínění tvoří nerozbornou jednotu.