Ke všeobecnému překvapení trvalo jednání nejvyšších představitelů Ruska a Ukrajiny v Misku – spolu se zástupci Německa a Francie – mnohem déle než se plánovalo, ale jeho výsledkem je nakonec dohoda, která – pokud by se skutečně naplnila, tj. začala platit a pak se také na obou stranách dodržovala – by mohla znamenat určité východisko z krize.
I německá kancléřka Merkelová, která tomuto diplomatickému maratonu věnovala všechnu svou energii uplynulých několika dnů, hovoří zatím jen o „záblesku naděje“ a nezapomíná přitom na překážky, které dosud stojí míru v cestě.
Co konkrétně dohoda obsahuje?
Její nejdůležitější součástí je jistě vyhlášení příměří od půlnoci ze soboty na neděli 15. února místního času. Od toho okamžiku by se mělo přestat střílet, a pokud se to podaří, znamenalo by to také konec dalšímu utrpení místních civilních obyvatel.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: rozhlas.cz