Jan Bednář: Lidé utíkají z Nepálu. Doufejme, že následky nebudou hrozivé jako před 81 lety

28.04.2015 14:28

Dva dny po zemětřesení v Nepálu se podle agenturních zpráv vyšplhal počet oficiálně potvrzených obětí na 3726. Celkový počet zabitých ale může být ještě o hodně vyšší, asi kolem 5000, protože skupinám záchranářů se zatím nepodařilo dostat do některých nejhůře postižených míst.

Jan Bednář: Lidé utíkají z Nepálu. Doufejme, že následky nebudou hrozivé jako před 81 lety
Foto: pixabay.com/moonykim
Popisek: Nepál, ilustrační foto

Zatímco v sobotu, v den katastrofy, a v neděli znesnadňovalo postup záchranářů špatné počasí, v pondělí vysvitlo slunce a vrtulníky konečně mohly přepravovat dolů horolezce, kteří uvízli ve vysokých polohách na cestě k vrcholu nejvyšší hory světa.

Přepravovat ale mohly kvůli řídkému vzduchu v tak vysokých polohách vždy jen dvě osoby a odhaduje se, že na svazích Mont Everestu uvízly možná stovky lidí, kteří se teď nemohou dostat dolů, protože zemětřesení a následné laviny zničily všechny žebříky, záchytné body i přístupové cesty.

V hlavním městě Nepálu Kathmandú, které má za normálních okolností jeden milion obyvatel, je devastace naprostá a tisíce lidí odtud nyní utíkají, jak mohou.

Město je už dva dny bez elektřiny a po mnoha ničivých otřesech tam prý dochází i jídlo a voda.

Na letišti tam čekají v dlouhých frontách na lístky, které nejsou k mání, tisíce zoufalých cizinců i místních občanů, aby odtud mohli uniknout.
Sobotní zemětřesení bylo o síle 7,9 tzv. Richterovy škály a následné otřesy byly slabší, ale způsobily mimořádně velké škody, prý proto, že se jednalo o relativně blízké otřesy pod povrchem země.

Jak vysvětlil český seismolog Aleš Špičák, základy Himiláje se v sobotu pohnuly o 10 metrů v mimořádně malé hloubce asi dvou kilometrů pod zemí, což přispělo ke zvláště ničivému účinku.

Nepálské úřady samozřejmě nejsou na tak velkou katastrofu připraveny a hned požádaly o pomoc okolní svět. Indie obratem poslala vojenské helikoptéry a zdravotnický materiál a na záchranných pracech se podílela hlavně Čína a Pákistán.

Také tam zemětřesení zabíjelo – 66 lidí přišlo o život na hranicích Indie a nejméně 20 zahynulo v Tibetu. Mezinárodní pomoc ale přicházela brzy i z dalších zemí – třeba ze Spojených států, Austrálie, Británie a Nového Zélandu. A připojuje se i Česká republika.

Podobnou přírodní katastrofu, nebo možná ještě větší, zažili v Nepálu naposledy před 81 lety. V roce 1934 tam při velkém zemětřesení přišlo o život 8500 lidí. Doufejme, že tentokrát budou následky katastrofy menší. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Český rozhlas

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 352. díl. Schmeedovy paměti

18:28 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 352. díl. Schmeedovy paměti

Čtenářský zážitek Petra Žantovského z pamětí Woodyho Allena.