V té době byly ale důvody stojící za sílou dolaru zcela jiné. Euro-krize dosahovala svého vrcholu a napětí ve španělském a italském bankovním sektoru ohrožovalo samotnou existenci eurozóny. ECB byla nucena reagovat na rychle se rozevírající rozpětí mezi německými výnosy na jedné straně a periferními výnosy na straně druhé de facto neomezenou zárukou za periferie (OMT). Ta v srpnu 2012 obrátila náladu na periferních trzích a zastavila také rychlé zisky amerického dolaru.Dnes není síla dolaru důsledkem krize v eurozóně, ale prostého rozevírání se nůžek mezi výkonem Ameriky a zbytkem vyspělého světa, především pak eurozónou. Díky vylepšujícím se číslům z amerického trhu práce se dostává poprvé za více než osm let v USA do hry zvyšování úrokových sazeb - k tomu v USA naposledy došlo v létě 2006. Na druhé straně v eurozóně dnes šéf ECB Mario Draghi potvrdí zcela opačný směr. Slabá domácí poptávka a inflace nutí ECB k vymýšlení nových možností, jak dostat peníze do ekonomiky. Na rozdíl od roku 2012 tedy síla dolaru a slabost eura není daná panikou a okamžitým strachem z nejčernějších scénářů. Na trzích proto nemusí zdaleka tak lehce dojít k obratu. Éra silného dolaru a levnější ropy se pro tuto chvíli zdá být trvalejším fenoménem.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

15:26 Petr Hampl: Vize plukovníka Foltýna
Denní glosy Petra Hampla.