Jan Bureš: Kdy se smaže rozdíl mezi německými a americkými výnosy?

24.03.2017 9:56 | Zprávy
autor: PV

Americkým centrálním bankéřům se příliš nechce do komentování svých dalších kroků. Janet Yellenová se včera na vystoupení ve Washingtonu jakýmkoliv zmínkám o měnové politice vyhnula.

Jan Bureš: Kdy se smaže rozdíl mezi německými a americkými výnosy?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš

Její kolega John Williams ze sanfranciského Fedu sice připustil čtyři růsty sazeb v tomto roce, jeho postoje jsou ale dobře známé a zdá se, že je zatím nesdílí rozhodující trojice Yellenová, Fischer, Brainardová. Trhy jsou bez výraznějších makro-impulsů klidnější a pouze s lehkými obavami sledují neschopnost Trumpovy administrativy protlačit skrze Kongres zrušení Obamovy reformy zdravotnictví. Delší konec americké křivky ale přesto těžko hledá důvody proč jít níže, včera zastavil svůj pokles a vrací se pomalu ke 2,5 %.Nadále platí, že výnosy v eurozóně zůstávají výrazně níže. Výnos desetiletého německého dluhopisu je “pouze” v okolí 0,4 %. To vše ve chvíli, kdy ekonomika eurozóny vzácně roste relativně podobným tempem jako Spojené státy. Důvod pro velký rozdíl ve výnosech je jednoduchý. Trhy zatím příliš nevěří v rychlý obrat v měnové politice ECB a sází na to, že nákupy dluhopisů z trhu budou pokračovat v eurozóně do konce roku 2017. I my věříme, že je Evropa v hospodářském cyklu zpožděná - nezaměstnanost je vyšší, zatímco mzdy, jádrová inflace a obecně přirozené domácí inflační tlaky jsou nižší. Na druhou stranu situace se kontinuálně vylepšuje, a pokud blížící se francouzské volby nenastartují další politickou krizi, ECB může v druhé polovině roku překvapit rychlejším ústupem z měnové expanze. Pak by se měl mamutí rozdíl mezi americkými a německými dlouhými výnosy začít smazávat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Cenzura

Fakt chcete zavádět cenzuru médií a kontrolovat jejich obsah, jak uvedl váš poslanec Nerušil, který tvrdí, že se chcete zaměřit na kontrolu obsahu veřejnoprávních médií? To už tu bylo. Já chápu, že se vám nemusí líbit, co média píší nebo vysílají, ale to podle mě ještě vám politikům nedává právo do ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Co na to pan prezident

15:15 Zdeněk Jemelík: Co na to pan prezident

V přátelském prostředí oslavy 85. narozenin pana bývalého prezidenta Václava Klause jsem přemýšlel o…