Jan Bureš: Mentální posun v ČNB aneb Jak se koruna popere se čtvrtečním rozhodnutím

31.07.2018 11:10

I když se koruna za poslední měsíc trochu vzpamatovala z předprázdninových výprodejů, stále zůstává o více než tři procenta slabší oproti poslední prognóze centrální banky. Dokáže ji ČNB pomoci svým čtvrtečním rozhodnutím k dalším ziskům?

Jan Bureš: Mentální posun v ČNB aneb Jak se koruna popere se čtvrtečním rozhodnutím
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš

Samotné zvýšení sazeb je do značné míry trhy očekáváno, větší revoluci proto na trhy nepřinese. Tu by mohl ovšem nastartovat výraznější mentální posun v uvažování centrálních bankéřů.

Jak naznačil hlavní ekonom ČNB Tomáš Holub, centrální banka ve své prognóze pravděpodobně po delší době přestane počítat s “rychlým” posilováním české koruny. Výsledek: při ochlazování přehřáté ekonomiky bude alespoň na “papíře” muset sázet (místo silné koruny) na vyšší úrokové sazby. Pokud prognóza posune “předpokládané” sazby na horizontu roku 2019 do blízkosti 3 %, bude to pro trh překvapení. Dnešní dvouleté sazby se stále pohybují viditelně pod 2%.

A takové překvapení se koruně může líbit. Červnové zvýšení sazeb koruně nepomohlo, protože centrální banka ho komunikovala jako “izolovaný krok”, který má pouze pomoci k doladění prognózy. Jinými slovy trhům řekla: žádný další rychlý růst sazeb nečekejte, protože dál sázíme na zisky koruny - ty českou ekonomiky zchladí. Koruna zatížená stále velkými objemy krátkodobého zahraničního kapitálu (a v tu chvíli i horší náladou na rozvíjejících se trzích) tak nedostala žádnou další “naději” na vyšší sazby. I proto se po červnovém zvýšení sazeb dostala rychle pod tlak.

Pokud v tomto týdnu ČNB přepíše prognózu a dá signál, že v prostředí slabší koruny bude třeba rychleji zvyšovat sazby, dokoná tím poměrně důležitý mentální obrat. Dá trhům jasný signál, že již nehodlá čekat se “založenýma rukama” na silnější korunu, ale bude chtít sama vyššími sazbami přispět k tomu, aby koruna minimálně “neztrácela půdu pod nohama”. To by se mělo české měně líbit.

Jan Bureš
finanční analytik

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…