Jan Bureš: Nálada v Německu dál láme rekordy. Co na to euro?

24.11.2017 15:48

Nálada v Německu dál lame rekordy – ostře sledovaný index podnikatelské nálady Ifo zlomil v listopadu nová historická maxima 117,5 bodu. To je dobrá zpráva i pro Česko, kde především průmysl velice věrně kopíruje náladu v Německu.

Jan Bureš: Nálada v Německu dál láme rekordy. Co na to euro?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš

Kdo si myslel na začátku podzimu, že eurozóna už jede na plný plyn, spletl se. V listopadu podle poslední sady čísel ještě zrychlila – kromě dnešního německého indexu Ifo, to včera potvrdila i francouzská nálada INSEE a indexy PMI za celou eurozónu - ty vyskočily na nejvyšší úrovně za posledních šest a půl roku a klíčové subindexy nových objednávek a zaměstnanosti v průmyslu prolomily sedmnáctiletá maxima. Německý index Ifo sice stoupá vzhůru především kvůli očekáváním, hodnocení stávající situace se nezlepšuje, i tak vše ale ukazuje na velice dobrý konec tohoto a začátek příštího roku. Náš nowcast ukazuje na zrychlení eurozóny na konci roku na 2,6 % meziročně (zatím pouze na základě měkkých dat).

A to je dobře i pro Česko, kde může dojít podle našeho nowcastu k revizi HDP za třetí kvartál směrem vzhůru a i konec roku vypadá ve světle evropských čísel velice slibně. Euro však na výborná čísla nereaguje nijak euforicky. Jeho zisky v tomto týdnu na frontě s dolarem spíše odrážely dění v USA - nejistotu šéfky Fedu ohledně americké inflace, která oslabila dolar a pomohla euru. Výborná čísla z eurozóny na druhé straně euru nijak nepomáhají, protože nikdo nevěří, že by ve finále ovlivnila ECB.

Přes výborná čísla trhy dál nevěří, že ECB v následujících dvou letech ukončí politiku záporných sazeb. A i proto spekulanti sází radši dál na ty měny, kde se silná evropská čísla mohou projevit ve vyšších úrokových sazbách centrálních bank…, například na korunu. Na druhou stranu skepse trhů vůči ECB a její ochotě zvyšovat sazby je v tuto chvíli tak vysoká, že už jen těžko může růsu. Trhy očekávají, že se sazby vyhoupnou ze záporu až v roce 2020! To je podle nás až příliš skeptický pohled. Až si to trhy uvědomí, mělo by euro konečně výrazněji zabodovat.

Jan Bureš
finanční analytik

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…