Jan Bureš: Pravděpodobnost divokého brexitu roste, jak zranitelný je obchod ve střední Evropě?

12.12.2018 12:03

Čtvrteční návrat do Bruselu Therese Mayové závidí asi málokdo. Angela Merkelová sice “empaticky” podotkla, že se jí bude snažit pomoci. Těžko ovšem říct, jak by to mohla udělat.

Jan Bureš: Pravděpodobnost divokého brexitu roste, jak zranitelný je obchod ve střední Evropě?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš
reklama

Stejně jako většina evropských politiků se s ní možná sejde, prohodí pár slov, ale na dohodnuté “rozvodové” smlouvě nic nezmění. Trhy proto mohou v nejbližších dnech víc a víc sázet na divoký brexit. A my jsme se podívali, které země ze střední a východní Evropy by výrazné zhoršení přístupu na britský trh nesly nejhůře.

Náš zátěžový scénář počítá s poklesem finální poptávky po zboží z EU na britském trhu o 25 %. Používáme světové input-output tabulky, pomocí kterých se snažíme dostopovat skutečný dopad takového šoku na konkrétní země a odvětví. Vadou na kráse tohoto přístupu je, že nepočítá s tím, že by brexit změnil, kde a jakým způsobem se finální produkce vyrábí (tomu lze věřit spíše v krátkém období). I tak je ale tato analýza cennější než čisté porovnání expozice skrze hrubé exporty, které vůbec nerozlišují mezi vývozem určeným pro finální poptávku a vývozem mezi-vstupů určených pro další reexport.

Co jsme tedy zjistili? Pokud by brexit vedl k poklesu finální poptávky po zboží z celé EU o 25 %, viditelný efekt by pocítily všechny země ve střední a východní Evropě. Míra bolesti by se ale výrazně lišila. Nejvíce postižené by bylo Slovensko - více než -0,40 % na hrubé přidané hodnotě za celou ekonomiku, což je druhý nejhorší výsledek v EU hned za Irskem. Relativně vysoký dopad do ekonomiky především skrze odvětví výroby elektroniky, počítačů a automobilového průmyslu by pocítilo i Česko. Naopak nejslabší zásah by schytalo Rumunsko a především Bulharsko, kde jsou vazby na britskou ekonomiku o poznání menší…

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Robert Troška: Velká sláva v Praze na Staromáku - Mariánský sloup

18:08 Robert Troška: Velká sláva v Praze na Staromáku - Mariánský sloup

Připojuji se ke všem těm, kteří tuto sobotu 15. 8. 2020 oslaví žehnání Mariánského sloupu na Staromě…