Jan Čermák: A zase ten Fed

16.06.2014 10:38 | Zprávy

Zatímco ceny ropy lehce klesají, situace v severním Iráku se nevyvíjí nejlepším směrem, o čemž svědčí reklamní video z masakru iráckých vojáků, které pořídila a hlavně vystavila na Twitter skupina sunnitských radikálů ISIL bojující za vznik islámského státu.

Jan Čermák: A zase ten Fed
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dolary, ilustrační foto

Pro trhy - a to nejen komoditní - může situace Iráku být permanentním zdrojem volatility, byť je dost možné, že USA si již brzy padnou do náručí s Íránem, aby se připravily na bratrskou intervenci s cílem stabilizovat bezpečnostní situaci v Iráku.

 Vedle Iráku však pozornost trhů však bude tento týden upřena především na středeční zasedání americké centrální banky. Na rozdíl od ECB či třeba centrální banky v Maďarsku, kde se měnová politika stále uvolňuje, se monetární instituce v anglosaském světě vydávají přesně opačným směrem.Minulý týden například zvedla úrokové sazby centrální banka na Novém Zélandu a také Bank of England přitvrdila, když její kanadský guvernér trhy upozornil, že by zvýšení oficiálních úrokových sazeb mohlo přijít dříve, než si myslí. A přesně po této informaci budou investoři a spekulanti nejvíce dychtit i v případě Fedu. Specifikum jeho zasedání pak je, že díky prezentaci nového makro výhledu bude k dispozici i nový pohled na to, jak jednotliví členové jeho vedení (FOMC) vidí růst úrokových sazeb v následujících třech letech. S ohledem na zlepšující se trh práce a mírně rostoucí inflaci se zřejmě dočkáme většího počtu fanoušků rychlejšího růstu sazeb, což některé rychle se rozvíjející trhy mohou nést nelibě, tím spíše pokud bojůvky v Iráku nebudou ustávat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Andrej Babiš byl položen dotaz

Co uděláte z Prokopem?

To, že nepřiznal hned 3 byty přeci nemůže být náhoda, a jestli zapomněl, jak tvrdí, tak to je podle mě výmluva dítěte, která z něj ale rozhodně nedělá dobrého politika. Co mi přijde také dost divné, že si prý na byt bral hypotéku, ale ANO daroval milion. Dají se v ANO koupit funkce a místa na kandid...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Co na to pan prezident

15:15 Zdeněk Jemelík: Co na to pan prezident

V přátelském prostředí oslavy 85. narozenin pana bývalého prezidenta Václava Klause jsem přemýšlel o…