Jan Čermák: Fed nevidí ekonomiku tak černě, té však může zatopit eurozóna a Kongres

14.12.2011 10:40 | Zprávy

Jen málokterá centrální banka si v dnešní době může dovolit konstatovat, že hospodářský výhled se oproti předchozímu období zlepšil. A právě k takovému závěru došla včera americká centrální banka.

Jan Čermák: Fed nevidí ekonomiku tak černě, té však může zatopit eurozóna a Kongres
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dolary

Ta konstatovala, že ekonomika prožívá umírněnou expanzi a jisté zlepšení na trhu práce. V souladu s tímto relativně příznivým hodnocením si přitom Fed může dovolit ponechat současné nastavení měnové politiky nezměněné, což při pohledu na všeobecnou tendenci k uvolňování měnových podmínek vysvětluje, proč se americkému dolaru v poslední době tak daří.

Nicméně i když si Fed včera mohl dovolit vyjádřit jisté uspokojení nad zlepšující se ekonomickou situací, pak stále nemohl nezmínit rizika, která před americkou ekonomikou stojí. Ač to ve včerejším komentáři k rozhodnutí FOMC o nastavení měnové politiky není explicitně zmíněno, pak kromě obligátní krize v eurozóně představuje pro americkou ekonomiku riziko opět domácí politická scéna. Jak již velí tradice, Republikáni se nemohou s Demokraty dohodnout na tom, zdali prodlouží některá fiskální opatření i za horizont roku 2011. Konkrétně jde o v krizi prodloužené výplaty dávek v nezaměstnanosti a o dočasně sníženou sazbu daně z mezd placenou zaměstnavateli.

Americké trhy, které přitom až dosud oceňovaly, že ekonomika USA dokáže ignorovat problémy v eurozóně, přitom zcela jistě kalkulovaly s tím, že Kongres bude náležitě kooperativní a výše uvedené fiskální úlevy, které mají vypršet s koncem tohoto roku, prodlouží. Poslední zprávy z Kongresu však naznačují, že taková dohoda není vůbec jistá. Stejně tak proto nemusí být jistý vánoční náladou nesený pozitivní finiš trhů s rizikovými aktivy, na který řada investorů ze zvyku až dosud sází.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

migrace

Zajímalo by mě, jaký je ten váš zmiňovaný recept na migraci, když tvrdíte, že ,,my jako hnutí ANO říkáme, že máme svůj vlastní recept na pakt víz a migrace, na migraci jako celek." Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Děravá paměť národa

15:57 Jiří Weigl: Děravá paměť národa

Denní glosa Jiřího Weigla