Jan Čermák: Valentýnský dárek od Yellenové - březnové zvýšení úroků Fedu je ve hře

15.02.2017 11:17

Valentýnské grilování šéfky Fedu J. Yellenové v republikánském Kongresu se včera proměnilo v nezvykle galantní představení, v rámci něhož byl vyslán signál, že březnové zvýšení úroků je ve hře.

Jan Čermák: Valentýnský dárek od Yellenové - březnové zvýšení úroků Fedu je ve hře
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dolary, ilustrační foto

Vzhledem k tomu, že trh včera ráno s něčím takovým počítal jen z 30 %, tak události dnů příštích mohou být zajímavé, neboť do 15. března, kdy Fed zasedá, tržní volatilita patrně vzroste. Chce-li totiž Fed, aby se do výnosové křivky zabudovala očekávání zvýšení úroků (v březnu o 25 bodů) alespoň ze 70 %, tak dolarové úroky budou muset ještě vzhůru. A to se samozřejmě řadě trhů nemusí líbit.

Bude-li Yellenová chtít, tak dnes bude mít možnost očekávání trhů korigovat. Do Kongresu jde totiž na kobereček znovu. Tentokrát však do horní komory - tedy Senátu. Připravená a přednesená řeč se však měnit nebude. Takže názor, že bylo nerozumné příliš dlouho čekat s odbouráváním uvolněné měnové politiky, zazní zcela jistě znovu, stejně jako zmínka, že vedení Fedu (FOMC) na příštích zasedáních posoudí, zdali by bylo vhodné úrokové sazby zvýšit. Tento předpřipravený názor může být samozřejmě dále zesílen, stejně jako mírně obroušen.Nicméně vzhledem k tomu, že reakce trhů nebyla včera nijak dramatická, tak oslabování výše uvedeného jestřábího názoru asi nebude na pořadu dne.

Do poloviny března přijde pochopitelně ještě řada důležitých událostí, které mohou názory uvnitř vedení Fedu zamíchat a příslušným způsobem korigovat tržní očekávání (růst oficiálních úrokových sazeb USA). Mezi ně například určitě patří i dnešní série makročísel, která obsahuje lednová data za inflaci, maloobchodní tržby a průmyslovou výrobu. Je třeba však počítat s tím, že pokud se nedočkáme vyložených zklamání a data budou blízko tržního konsensu (či nad ním), tak se krátké dolarové úroky budou tlačit nahoru.

Jan Čermák

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Greg Hunter: Vzhůru do digitálního koncentračního tábora

19:53 Greg Hunter: Vzhůru do digitálního koncentračního tábora

Catherine Austin Fittsová (CAF), vydavatelka webu The Solari Report a někdejší asistentka ministra …