Jan Jůn: Britové - Putinovy odvetné sankce spíš uškodí Rusku

09.08.2014 18:43 | Zprávy

Britové zastávají i nadále tvrdé stanovisko vůči Putinově agresi proti Ukrajině prostřednictvím požadavků premiéra Davida Camerona na posílení připravenosti NATO, před summitem aliance ve welšském Newportu od 3. do 5. září.

Jan Jůn: Britové - Putinovy odvetné sankce spíš uškodí Rusku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karikatura Vladimira Putina

Obávají se však nyní, že Putin místo všemi požadovaného odepření podpory separatistům hodlá do jejich zmenšující se enklávy vyslat ruské jednotky pod průhlednou záminkou jakési „mírové mise“, jak v Kyjevě sdělil i generální tajemník Severoatlantické aliance Rasmussen.  

To by také pomohlo vysvětlit – jak tvrdí někteří britští experti, například Roger Boyes v deníku The Times - že ruské protisankce, tedy zákaz dovozu potravin z Evropské unie i řady západních zemí, nejsou tou nejbolestivější „odvetou“ za západní sankce.  

Tou by nepochybně bylo uzavření kohoutů na ropovodech a plynovodech, či odsun ruských financí ze západních finančních trhů, jako reakce na další kolo mezinárodních sankcí po nějakých nových ruských agresivních krocích. Jakoby si to Moskva nyní nechávala v záloze.  

Co se týče onoho ruského embarga na dovoz potravin, Britové podle médií věří, že to poškodí především samotné ruské spotřebitele a nikoliv britské firmy. Toto tvrzení je opodstatněno skutečností, že britský export potravin do Ruska podle statistiků - a na rozdíl třeba od Polska či pobaltských republik, nebo i třeba Itálie, které tam vyvážejí řádově mnohem více - tvoří pouze dvě desetiny procenta celkového britského vývozu a to v hodnotě pouhých 32 milionů liber ročně.  

Ohledně zpráv, že Rusko nyní hledá náhradní zdroje importu například masa v jižní Americe, experti ovšem naznačují, že by to mohlo být opatřením nikoliv jen dočasným, a evropští exportéři by se měli poohlédnout po jiných exportních trzích. Z Moskvy ovšem přicházejí i signály, že Putinova vláda touží po dosažení potravinové soběstačnosti, což už kdysi vedlo k nedostatku všeho možného v sovětských obchodech, neboť moderní svět takto nefunguje.  

Britští ekonomové ovšem zároveň pokazují na skutečnost, že oni ruská odvetná opatření bez potíží snesou i proto, že britská ekonomika letos dosáhne podle mezinárodních institucí tempa růstu ve výši nad tři procenta ročně, tedy nejvíce ze zemí skupiny G7 a nějaké desetiny procenta tedy nebudou hrát žádnou velkou roli. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Rusko

Opravdu jste prohlásila, cituji: ,,Co by si na nás Rusko vzalo?" Co třeba území nebo náš průmysl, byť už není tak slavný jako dřív, ale proč. Protože ho komunisti svou politikou zničili. A co si podle vás chce vzít na Ukrajině, na kterou zaútočilo? Nerostné suroviny má teď už USA, a že by jinak byla...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Víte, kdo je Zelenskyj ve skutečnosti?

18:43 Víte, kdo je Zelenskyj ve skutečnosti?

KOMENTÁŘ KARLA ŠEBESTY Měli jsme tu nedávno prezidenta Ukrajiny, Volodymyra Zelenského, se vší slávo…