Jan Jůn: Britská xenofobní strana UKIP znovu zabodovala, ale co dál?

22.11.2014 14:52

Britská xenofobně populistická strana UKIP, která chce vyhnat evropské migranty i imigranty odjinud a vystoupit z EU, vyhrála čtvrteční doplňovací parlamentní volby v Rochestru. Její bývalý konzervativní poslanec a nyní reprezentant UKIPu Mark Reckless získal znovu křeslo téměř 17.000 hlasy před konzervativními 14.000 a labouristickými 7.000.

Jan Jůn: Britská xenofobní strana UKIP znovu zabodovala, ale co dál?
Foto: wikipedia
Popisek: Lídr strany UKIP Nigel Farage.

Při 50 procentní účasti však není rozdíl tří tisíc hlasů tak velký, jak se čekalo a konzervativci už prohlásili, že získají křeslo zpět už v květnových řádných parlamentních volbách. 

Vzhledem k uvedeným číslům a ke skutečnosti, že mnozí Britové mají ve zvyku doplňovací volby před blížícími se řádnými podceňovat, mohli by konzervativci, podle expertů, vítězství UKIPu opravdu zvrátit. Už zejména proto, že britská ekonomika vykazuje největší růst v celé unii, což vláda neopomíná spolu s požadavky na reformy unie voličům zdůrazňovat, zatímco ekonomický program UKIPu je velmi levicový a nerealistický.

Stává se tedy směs xenofobie a levicového hospodářství UKIPu poněkud méně atraktivní? Experti tvrdí, že nevraživost vůči cizincům, tedy jak unijním migrantům za prací, tak i imigrantům, hlavně z Asie a Afriky, je nyní po letech krize značná ve všech vrstvách společnosti, což však zastírá politická korektnost.

Tuto nevraživost přiživují i média zveřejňováním statistik, jako například, že jen v roce 2012 Británie udělila občanství 193.000 imigrantů, tedy dvakrát více než Francie, o deset procent více než rok předtím a nejvíce v unii, z toho pak třetině osob z indického subkontinentu. Statistiky také ukazují, že téměř 70 procent voličů UKIPu by chtělo návrat do situace Británie před třiceti lety, tedy téměř bez přistěhovaleckého problému, což je prostě jen nerealistická nostalgie.

Odborníci však také předpovídají, že UKIP by mohla získat ve volbách další poslance, když odebere voliče pravici i levici – a možná jich bude mít i dvacítku. Ve sněmovně bude ovšem poslanců ještě dalších šest stovek a tak voliči UKIPu – podle statistik organizace YouGov 47 procent z řad konzervativců a 32 procent z řad labouristů – jen obě strany oslabí (i když konzervativci tvrdí, že voliči UKIPu by takto umožnili vítězství labouristů) ale nebude jich zas tak mnoho.

Mezitím britská vláda a více než tři čtvrtiny podnikatelů poukazují na to, že program UKIPu, tedy vystoupení z Evropské unie by zemi tvrdě postihlo, neboť ta reprezentuje 80 procent britského zahraničního obchodu. Tvrdí však zároveň, že trvají na reformách unie a pokud Francie a Itálie nezavedou tvrdé škrty, aby snížily své zadlužení vyšší než 50 procent HDP, eurozóna se hospodářsky hned tak nevzpamatuje a s ní zabrzdí i britský rekordní tříprocentní růst.

Pokud by to nastalo ještě před květnovými volbami, voličů UKIP by přirozeně opět přibylo. Neočekávaný spojenec pro požadavek premiéra Camerona omezit migraci se nyní objevil ve Francii v osobě ex-prezidenta Sarkozyho, který hodlá znovu kandidovat a prohlásil, že se unie rozpadne, pokud nevrátí členským zemím 50 procent pravomocí.

Pohrozil též, že Francie bude unii bojkotovat, dokud nezruší tzv. Schengenský systém, prý zodpovědný za nadměrné přistěhovalectví do Francie zvenčí unie. Omezení by se ovšem netýkala občanů členských zemí, takže Cameron by měl spojence jen zčásti. Pokud by ale obě země v tomto směru spojily síly, UKIP i Le Penovci by téměř ztratili důvod existence.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Český rozhlas

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

13:04 Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

Snižování základní úrokové sazby na 5,25 procenta nás sice drží daleko od cílových 2 – 3 procent, al…