Politikou ministerstva nyní bude tvářit se, že školné byla vlastně jen podružnost v celé reformě a že se vlastně nic nestane, když v ní nebude.
Opak je pravdou. Školné a půjčky na studium byly úhelné kameny celé reformy a je otázkou, o jakého jde politika, když se úhelného kamenu reforem vzdá jen tak bez mučení, při prvních protestech.
Ve světě existují různé systémy vysokého školství bez školného a půjček na studia nebo s ním. V USA či anglosaském světě je školné běžné, ve Francii například nikoliv. Společnosti nebo státy, které školné nemají se musí smířit s tím, že kvalitu a dostupnost vysokého studia musí zajistit všichni daňoví poplatníci, tedy i ti, kteří se na studia nedostali. Ve Skandinávii také školné nemají, ale tamější politická kultura neumožní, aby se prostředky daňových poplatníků někde po cestě rozkutálely.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz