Jan Opravil: O tom cestování do Moskvy. Proboha, Miloši Zemane, váš cíl je jinde!

17.04.2015 13:01 | Zprávy

Už je to tu zas! Vyrážíme do Moskvy. Totiž ne my, prezident. Jeho prostřednictvím ovšem, jak kdysi hlásala otřepaná totalitní anekdota, poletí všechen náš lid, reprezentovaný svým voleným zástupcem. Mnoho pojede a mnozí již jeli. Výlety za Velkým Bratrem – totiž pardon, omluva překlepu – za velkým slovanským bratrem, mají u nás dlouholetou tradici.

Jan Opravil: O tom cestování do Moskvy. Proboha, Miloši Zemane, váš cíl je jinde!
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Chrám Vasila Blaženého

Začal s tím Karel Havlíček, zvaný Borovský, národní bojovník k pohledání, v mládí však také romantik a všeslovanský nadšenec. Na moskevskou půdu vstoupil počátkem roku 1843 jakožto nový vychovatel do rodiny profesora Pogodina. Brzy píše spokojenou zprávu o vyučování českého jazyka a literatury na místní univerzitě, pro červencové padesáté osmé „Kwěty - národnj zábawnjk pro Čechy, Morawany, Slowáky a Slezany“. Květy registrovaly ovšem již ve svém 57. čísle z 19. 7. 1843, že „náš kragan, p. Hawljček“ se pilně zabývá sbíráním látky k národopisu ruskému, však „kragan pro kragana vźdycky neylépe popisuge“!

Jenže vychovatele Karla veškerá spokojenost zanedlouho přešla. Novopečený spisovatel nám, snad coby varování, zanechává své Obrazy z Rus a během července 1844 už je, jaksi nápadně rychle, zpátky doma. „Obrazy“ v Rusku nikdy nebudou vydány, nic si z toho ale nedělejte, u nás je také nikdo nečte. Obsahují rovněž půvabnou črtu „Kupjéčeskaja žizň – kupecký život“, jedovatě glosující svérázné kulturní návyky východní městské honorace. Ukrajinec Gogol ve svém Revizorovi zacílil stejným směrem a bude jednou plně pochopen inscenátory legendárního představení pražského Činoherního klubu počátku 70. let minulého století. To byly časy, kdy v těchhle věcech bezmála všechen náš lid ještě míval jasno a divadlo bylo beznadějně vyprodané.

Kam se však hrabe Karel Havlíček Borovský na národní pouť českých poslanců do Ruska v létě 1867! Právě uskutečněný rakousko-uherský dualismus vyvolal iluzorní reakci, podle níž by řešením českého problému mohlo být dosazení ruského cara na náš královský trůn. A mnozí prostě jen cítili, že je třeba se Habsburkům řádně pomstít. Z plánované studijní výpravy na národopisnou výstavu v Moskvě se stala slovanská politická demonstrace. Pokud vás to zajímá, cestovalo se vlakem přes Čenstochovou, Varšavu, Grodno, Vilnius (kde delegaci posílili Palacký a Rieger, vracející se ze světové výstavy v Paříži), Ostrov a Pskov až k Petrohradu, na přijetí u Alexandra II. v Carském Selu a do Moskvy. Vedle Palackého a Riegera se účastnily prakticky všechny české špičky, byl tu Brauner, Erben i Julius Grégr, delegace měla dohromady 74 osob. Ruská strana si dala záležet, takže demonstrativních oslav se členům středoevropské reprezentace dostávalo už na zastávkách, při slavnostním představení v divadle, během bohoslužby, opulentních hostin, vlastně kdekoli. Carevna vyslovila lítost, že všechny slovanské národy nepíší jednotnou abecedou – i takové nápady se ještě později, v 50. letech 20. století, epizodně znovu objeví…

Veselí zůstalo jen mírně zkaleno na slavnosti pro 800 osob v parku Sokolniky (nyní na území Moskvy, tehdy však ještě za humny) kde František Ladislav Rieger neodolal svým řečnickým sklonům a držel opovážlivou řeč, v níž horoval za mír mezi „největšími slovanskými bratry Poláky a Rusy“, čímž nepříjemně překvapil místní „slavjanofily“. 8. června 1867 „po dojemném rozloučení“ odjeli hosté z Moskvy zpět do Petrohradu, kde pobyli ještě několik dní a „navštívili velkoknížete Konstantina Nikolajeviče, kdež představeni byli též řeckému králi Jiřímu, a jeho nevěstě velkokněžně Olze Konstantinovně“. Viděli tu i „nejznamenitější pevnost na světě, proslulý Kronstadt“.

Ruská vláda již v průběhu moskevské návštěvy hlásila preventivně Vídni, že nehodlá naprosto nijak zasahovat do vnitřního rakousko-uherského vývoje. Vidíte, takhle pěkně se daly už tehdy využít nejnovější technické vynálezy právě probíhající průmyslové revoluce: Na Rus dostali jste se pohodlným vlakem, telegraf zas posloužil tiché velmocenské diplomacii. Výsledkem snaživého českého cestovatelství na Východ bylo velké nic, jedna dokonalá politická nula.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Obroda strany

Můžete sdělit, kolik členů za poslední rok stranu opustilo a kolik nových jich přišlo? A budete ve volbách sázet na nové tváře? Co jsem zatím postřehla, tak kandidují zas ti samí. PS: Co vlastně říkáte na to, že Lipavský přešel zrovna k ODS, kterou vaše strana tak kritizuje? A myslíte, že lze zabrán...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Mohou být Trumpova cla šancí pro renesanci národních zájmů?

12:17 Ivo Strejček: Mohou být Trumpova cla šancí pro renesanci národních zájmů?

Stalo se již každodenním mediálním i politickým tématem rozčilovat se nad Trumpovými cly a vyhrožova…