Jan Urbach: Návrh na obžalobu Petro Porošenka

19.11.2019 21:35

Ukrajinští vyšetřovatelé předali prokuratuře návrh na obžalování bývalého prezidenta Petro Porošenka. Obvinění mají souvislost s nezákonným vlivem na průběh konkurzu na členy Nejvyšší soudní rady v období březen až květen 2019.

Jan Urbach: Návrh na obžalobu Petro Porošenka
Foto: Tomáš Nový
Popisek: Petro Porošenko
reklama

Podle vyšetřovatelů se měl Porošenko dopustit „činností majících za cíl silovou změnu nebo uzurpaci státní moci“ a „zneužití moci nebo služebního postavení“. Vyšetřovatelé se také obrátili na ukrajinský parlament se žádostí o zbavení Porošenka poslanecké imunity. Bývalý prezident byl totiž v červenci zvolen do parlamentu jako lídr jeho volební strany Evropská solidarita.

Je třeba poznamenat, že s koncem letošního roku bude na Ukrajině imunita poslanců zrušena. Podle portálu „Strana.ua“ Porošenko 11. března vyhlásil konkurz na členy soudní rady, který v dubnu ale správ konkurz vzhledem k mnoha pochybením zrušil a celá procedura měla začít od počátku. 8. května, už po prohraných prezidentských volbách, Porošenko vydal dekret, kterým změnil podmínky konkurzu a přisvojil si právo jmenovat členy soudní rady z kandidátů, kteří prošli dosavadními etapami výběru. Na tomto základě jmenoval 13. května dva členy Nejvyšší soudní rady.

Strana.ua upozorňuje, že ve chvíli jejich jmenování sporný dekret ještě ani nebyl publikován a nebylo tedy podle něj možné postupovat. Petro Porošenko je vyšetřován i v několika dalších případech včetně činů hospodářské kriminality.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Alena Vitásková: Kdo to jsou „zaměstnanci občanů“, politici v exekutivě, státní úředníci, justice…

18:09 Alena Vitásková: Kdo to jsou „zaměstnanci občanů“, politici v exekutivě, státní úředníci, justice…

• Proč premiér Andrej Babiš nekoná • Jaké škody ještě způsobí stát svým občanům a firmám • Občané…