Jan Urbach: Německá poslankyně - přístup vlády k reparacím je morálně zavrženíhodný

22.09.2022 21:37

Poslankyně německého Spolkového sněmu Żaklin Nastić v rozhovoru pro RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND) vyjádřila pochopení pro polské požadavky na reparace vůči Německu, kritizovala postoj spolkové vlády v této věci a označila ho za morálně zavrženíhodný.

Jan Urbach: Německá poslankyně - přístup vlády k reparacím je morálně zavrženíhodný
Foto: Hans Štembera
Popisek: Měna Euro

Vyjádřila názor, že spolková vláda nemůže jednoduše tvrdit, že vše bylo vyřešeno smlouvou dva plus čtyři vyjednanou v roce 1990 mezi Německem, NDR a vítěznými mocnostmi: USA, SSSR, Velkou Británií a Francií. „Ke stolu tehdy nezasedly ani Polsko, ani Řecko a další země s nárokem na reparace. Pokud jsou dohody uzavírány na náklady třetích zemí, je to podle mezinárodního práva nepřijatelné,“ zdůraznila Nastić.

Anketa

Jak budete volit v komunálních volbách?

hlasovalo: 10979 lidí

Nastić se vyjádřila, že úplné odmítnutí jakýchkoli nároků na odškodnění Polska a Řecka spolkovou vládou je „morálně zavrženíhodné“. Podle jejího názoru nelze otázku odškodnění redukovat na čistě právní otázku, jako je tomu v případě kancléře Olafa Scholze (SPD) a jeho předchůdkyně Angely Merkelové (CDU). Celá věc podle ní také souvisí s respektem k našim bezprostředním sousedům, upozorňuje Nastić.

Jak zdůraznila, je zapotřebí „respektivní přístup německé strany k sousedovi a rozvoj kultury vzpomínání“. Poláci nemají zájem o chladnou racionální analýzu, protože utrpení způsobené nacisty není zdaleka zapomenuto – uvedla.

„Arogantní, neuctivý postoj spolkové vlády poškozuje polsko-německé vztahy. Je chybou vyhýbat se jednání o této záležitosti. Kvůli historické vině se blokáda německé strany nezdá správná,“ zdůraznila poslankyně Spolkového sněmu Nastić.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Pravda

Dobrý den, Okamura mluví často mimo, věci překrucujeazkresluje, jakse mu hodí, ale ohledně jeho výroku na adresu Pekarové, nepřekroutila jste je Vy? On přece nemluvil o ženách či matkách obecně a je pravda, že když někdo nemá děti, spoustu věcí třeba neví,protože nemůže, ale to přeci není urážka, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petice za omezení dopravy v ulici Rožmberská, Praha 9

21:37 Petice za omezení dopravy v ulici Rožmberská, Praha 9

My občané a obyvatelé okolí ulice Rožmberská nesouhlasíme s dosavadním postupem omezení dopravy v ul…