Jan Urbach: Ukrajina hrozí Izraeli

29.6.2022 9:37 odp.

Ukrajina vyhrožuje Izraeli „reciprocitou“ v souvislosti s jeho uprchlickou politikou, uvedl velvyslanec Kyjeva v Izraeli Jevhen Kornijčuk. Po zahájení ruské operace proti Ukrajině zavedl Izrael pro ukrajinské občany vízový režim.

Jan Urbach: Ukrajina hrozí Izraeli
Foto: repro youtube.com, tan
Popisek: Ukrajina

Kornijčuk řekl listu Haaretz, že ukrajinští představitelé jednají s izraelským ministerstvem zahraničí a vnitra, a pokud by tato jednání nebyla úspěšná, Kyjev by před zářijovým židovským svátkem Roš ha-šana „zvážil reciprocitu“. Zavedení vízového režimu by bylo problematické pro chasidské Židy, kteří každý rok u příležitosti Roš ha-šana putují do města Umaň na střední Ukrajině, kde se nachází hrobka rabína Nachmana z Braclavi, zakladatele dynastie Braclavských chasidů.

Výhrůžky ze strany ukrajinských úřadů následovaly po nedávném projevu Volodymyra Zelenského, který odsoudil izraelské úřady během setkání se studenty Hebrejské univerzity v Jeruzalémě. Prezident Ukrajiny uvedl, že Izrael pozastavil bezvízový styk pro ukrajinské občany, zatímco mnoho evropských zemí „udělalo maximum pro to, aby přijaly ukrajinské rodiny“. Tato slova jsou ovšem velmi zavádějící. Zelenskyj musí vědět, že ihned v prvních dnech konfliktu začal Izrael organizovat diskrétní migrační most, přes který přešly desítky tisíc ukrajinských Židů.

Důvodem pozastavení bezvízového styku pro Ukrajince byla četná snaha vycestovat do Izraele a usadit se zde. Přitom velké procento lidí nesplňovalo podmínky pro izraelské občanství podle izraelského zákona o navrácení (zákon, který umožňuje každému Židovi nebo osobě, která může doložit, že měla židovské předky, získat izraelské občanství a pobývat v této zemi). Tito lidé podle Kornijčuka ale již opustili Izrael.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petice za zastavení výstavby GIGAFAKTORY na letišti Líně a za zachování LZS

20:54 Petice za zastavení výstavby GIGAFAKTORY na letišti Líně a za zachování LZS

My níže podepsaní žádáme okamžité zastavení realizace projektu plánované továrny na baterie koncernu…