Jan Urbach: Ukrajina hrozí Izraeli

29.06.2022 21:37

Ukrajina vyhrožuje Izraeli „reciprocitou“ v souvislosti s jeho uprchlickou politikou, uvedl velvyslanec Kyjeva v Izraeli Jevhen Kornijčuk. Po zahájení ruské operace proti Ukrajině zavedl Izrael pro ukrajinské občany vízový režim.

Jan Urbach: Ukrajina hrozí Izraeli
Foto: repro youtube.com, tan
Popisek: Ukrajina

Kornijčuk řekl listu Haaretz, že ukrajinští představitelé jednají s izraelským ministerstvem zahraničí a vnitra, a pokud by tato jednání nebyla úspěšná, Kyjev by před zářijovým židovským svátkem Roš ha-šana „zvážil reciprocitu“. Zavedení vízového režimu by bylo problematické pro chasidské Židy, kteří každý rok u příležitosti Roš ha-šana putují do města Umaň na střední Ukrajině, kde se nachází hrobka rabína Nachmana z Braclavi, zakladatele dynastie Braclavských chasidů.

Výhrůžky ze strany ukrajinských úřadů následovaly po nedávném projevu Volodymyra Zelenského, který odsoudil izraelské úřady během setkání se studenty Hebrejské univerzity v Jeruzalémě. Prezident Ukrajiny uvedl, že Izrael pozastavil bezvízový styk pro ukrajinské občany, zatímco mnoho evropských zemí „udělalo maximum pro to, aby přijaly ukrajinské rodiny“. Tato slova jsou ovšem velmi zavádějící. Zelenskyj musí vědět, že ihned v prvních dnech konfliktu začal Izrael organizovat diskrétní migrační most, přes který přešly desítky tisíc ukrajinských Židů.

Důvodem pozastavení bezvízového styku pro Ukrajince byla četná snaha vycestovat do Izraele a usadit se zde. Přitom velké procento lidí nesplňovalo podmínky pro izraelské občanství podle izraelského zákona o navrácení (zákon, který umožňuje každému Židovi nebo osobě, která může doložit, že měla židovské předky, získat izraelské občanství a pobývat v této zemi). Tito lidé podle Kornijčuka ale již opustili Izrael.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

 

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Petr Bendl byl položen dotaz

Diskuze

Dobrý den, pane Bendle. Hned na začátku říkám, že podle mě nemají zemědělci k demonstracím důvod. Vždyť jejich zisky rostou, tak na co si stěžují? Ale proč vás oslovuji je kvůli vašemu komentáři. Tvrdíte, že protest pokus nelegitimních osob o destabilizaci. Proč myslíte, že by se o to někdo snažil? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nadčlověk“ Kroupa pod drobnohledem Franty a Žantovského

10:35 „Nadčlověk“ Kroupa pod drobnohledem Franty a Žantovského

Už pátý díl cyklu o lecčems a mnohém, který měl premiéru na YouTube kanálu Vladimíra Franty a obsaho…