Jan Ziegler: Rusko ohrozilo Evropu znečištěnou ropou, ztratilo pověst a přišlo o miliardy

08.05.2019 12:39

Je to velká ostuda, která se dá srovnat s dodávkami zkaženého masa z Polska do Česka. Rusko pustilo do ropovodu Družba miliony tun znečištěné ropy kontaminované chlórem. Zrodil se obrovský skandál.

Jan Ziegler: Rusko ohrozilo Evropu znečištěnou ropou, ztratilo pověst a přišlo o miliardy
Foto: Facebook Jana Zieglera
Popisek: Jan Ziegler
reklama

Velice pěkný rozbor o tomto problému zveřejnili na Facebooku Ivan Gabal, Petr Kolář, Daniel Koštoval a Petr Pavel. Ten kdo není schopen dodávat požadovaný produkt ve vysoké kvalitě, je nesolidní dodavatel, a je jedno jestli se jedná o potraviny nebo pohonné hmoty. V tomto případě Rusko nedokázalo zabránit dodávkám nekvalitní ropy a nevarovalo své obchodní partnery. Rusové dále o tomto problému mlžili (jak pro ně typické) a nedokázali ho identifikovat (přišli na něj Bělorusové). Škody činní minimálně deset miliard dolarů.

Viníkem je jednoznačně masivní korupce a celkový chaos v Rusku. Kontaminovaná ropa se do sítě ropovodů státní společnosti Transněft dostala z privátního terminálu u Samary. Je známou skutečností, že privátní těžaři používají zastaralé technologie a výtěžnost zvyšují pomoci chlóru. Před další expedicí by měla být ropa od něj očištěna, což se v tomto případě evidentně nestalo. Inu úplatkářství v Rusku masivně kvete a tak se nad šlendriány přivírají oči. Je rovněž k popukání, jak někteří příznivci Kremlu se křečovitě snaží hájit toto očividné obří ruské selhání. V jedné webové diskusi jsem se například dozvěděl, že za to mohou Ukrajinci, protože ropa teče přes jejich území a oni chtěli Rusy poškodit. Fajn, ale Samara leží v Rusku, takže znečištěná ropa už na Ukrajinu přitekla. Stádo zoufalců připomínají i Rusové, kteří tvrdí, že se jednalo úmysl a sabotáž. Jistě, za to určitě mohou agenti CIA nebo BIS.

Ropovod Družba nyní nefunguje, naštěstí nás to už tolik nemusí bolet, protože od poloviny devadesátých let k nám proudí hnědá tekutina i ropovodem z bavorského Ingolstadtu, jehož roční kapacita kolem 11 milionů tun je schopna pokrýt českou spotřebu. Opravdu není rozumné se v klíčových komoditách spoléhat na jednoho dodavatele, protože, jak se ukázalo v tomto případě, ten se může stát nespolehlivým.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec: ČSSD. Ve vládě zůstat nebo ne?

7:35 Bohdan Babinec: ČSSD. Ve vládě zůstat nebo ne?

Když analyzuji, co společnosti přinesla ČSSD ve vládě premiéra Babiše, tak se divím, proč z výsledků…