Jan Ziegler: Ruský Krym je pro podnikání katastrofou

16.05.2018 14:32

Tvrdí to majitel tamní unikátní soukromé zoologické zahrady Oleg Zubkov. Je to Rus, který v referendu hlasoval pro připojení k Rusku a čekal, že bude líp než za ukrajinské vlády. Nyní přiznává, že se těžce zklamal.

Jan Ziegler: Ruský Krym je pro podnikání katastrofou
Foto: Facebook Jana Zieglera
Popisek: Jan Ziegler

Je to další a velmi pádný důkaz toho, že Rusko stojí na lži. Článek Petry Procházkové, Čtyři roky na ruském Krymu jsou nejstrašnějším obdobím mého podnikání, v Lidových novinách skvěle popisuje trable podnikatele Zubkova, který v Bělogorsku a na Jaltě vlastní ZOO s chovem lvů, tygrů a dalších zvířat.

Ten to za Ukrajiny neměl jednoduché, a proto ze začátku ruskou anexi vítal a myslel si, že bude lépe. Také ruský prezident Vladimír Putin sliboval, že se podnikatelé nebudou mít hůře než dříve a on zatočí s korupcí. Nic takového se nestalo, úplatkářství na Krymu kvete možná ještě víc než ukrajinské správy a byrokracie je přímo otřesná. Pan Zubkov chtěl brát vodu pro jednu ze svých ZOO z jiné přehrady a vyřízení povolení mu trvalo rok! „Za Ukrajinců by na to stačily dva dny,“ lakonicky dodává. Za vlády Kyjeva vedl jen několik soudních sporů, za poslední čtyři roky pod ruským vedením jich absolvoval na 350!

Z Krymu zmizely směnárny, protože výměnu peněz mohou provádět jen vybrané banky, směnárníci však nezmizeli a působí na černo. Inu, jako u nás za socialismu. Není tedy divu, že kvůli byrokratické šikaně, ročně utíkají tisíce podnikatelů nejen z Krymu, ale z celého Krymu. Tak v krymském městě Bachčisaraj nedaleko Simferopolu skončila oblíbená krymskotatarská restaurace Muzafir. Její majitel ji přesunul do Kyjeva, kde funguje na dvou místech a stále má plno.

Takové příklady ze života obyčejných Rusů je dobré uvádět, už kvůli opakujícím se lžím ruského vedení, o tom, jak se v jejich zemi dobře žije. Nedávno prezident Putin prohlásil, že byrokracie je v jeho zemi menší než v Evropské unii. Tak to určitě ne. Sám si pamatuji ruskou pohraniční kontrolu na hranicích s Lotyšskem. Zatímco Lotyši nás odbavili během pár minut, když jenom klasicky zkontrolovali pasy a pustili nás dál, na ruské straně jsme museli vystoupit i s věcmi, projít fyzickou kontrolou, pasy nám prohlíželi snad hodinu, ruští pohraničníci prolezli celý autobus našeho zájezdu, takže jsme se tam zdrželi asi osm hodin.

Je všeobecně známou skutečností, že Rusko je zemí mimořádně obrovské korupce, a podnikatelské klima je daleko horší než na Západě. Běžné je, že majitelé firem platí výpalné šéfům policejních složek, protože jinak by o ně přišli a oni sami mohli skončit ve vězení. Oblíbená jsou obvinění z daňových úniků, která bývají mocnou zbraní k likvidaci nepohodlných podnikatelů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…