Jan Ziegler: Schwarzenbergova Vlajka byla nacionalistická, nikoliv nacistická

24.01.2013 12:12

Prezidentský souboj se vyostřuje a Václav Klaus mladší přišel s tím, že by se měla prověřit minulost otce Karla Schwarzenberga, tedy Karla VI. Schwarzenberga, který byl před II. světovou válkou členem Vlajky, což prý bylo antimasarykovské, antidemokratické a antisemitské uskupení. Rád tak činím, i když je Klausův pohled silně zjednodušený, nehledě také k tomu, že patří k odporným komunistickým zvykům kádrovat děti podle rodičů.

Jan Ziegler: Schwarzenbergova Vlajka byla nacionalistická, nikoliv nacistická
Foto: Martin Kovář
Popisek: Kdo bude nakonec prezidentem České republiky, Miloš Zeman nebo Karel Schwarzenberg ?
reklama

Vlajka založena v roce 1930 byla krajně nacionálním pravicovým hnutím, které mimo jiné chtělo změnit Československo ve stavovský stát, tedy místo politických stran jako v demokracii by jej řídili zástupci jednotlivých stavů (živnostníci, dělníci, rolníci atd.). Prvorepubliková Vlajka byla organizace silně nacionalisticky Československy orientována. A některé body jejího programu byly docela rozumné, například navázání úzkého spojenectví s Polskem, vytvoření konfederace, která by byla protiváhou nacistického Německa a sovětského Ruska. Moudrý byl též důraz nebo prosazení slovenské autonomie v duchu Pittsburghské dohody z roku 1918, která Slovákům slibovala v budoucím československém státě širokou autonomii. Kdyby se to povedlo, přispělo by to jistě k vylepšení vzájemného vztahu Čechů a Slováků.

Na druhé straně za hodně silný antisemitismus vlajkaře chválit nelze.

Nicméně Karel VI. Schwarzenberg se jako člen Vlajky projevoval spíše publicisticky, když psal do jejich časopisů pod přezdívkou Bojna. A v některých záležitostech s ostatními vlajkařskými kolegy nesouhlasil, například s italským přepadením Habeše v roce 1935. Orlický kníže byl radikálním českým vlastencem, ale nikdy se nedopustil ničeho, za co by se musel stydět. Když pochopil, že směřování Vlajky není podle jeho gusta, tak z ní na podzim roku 1938 vystoupil.

Jak však správně poznamenal historik Milan Nakonečný ve svém díle Vlajka - k historii a ideologii českého nacionalismu, je třeba rozlišovat mezi dvěma institucemi téhož jména - prvorepublikovou krajně nacionalistickou a protektorátní za II. světové války, která byla skutečně kolaborantská a pronacistická. S tou ovšem neměl Karel VI. Schwarzenberg nic společného!

Lze ovšem pochopit mladého člověka, který ve svých dvaceti letech v době hospodářské krize vidí kolem sebe velké problémy a chce tuto neblahou situaci řešit. Jako konzervativně zaměřený člověk si mladý šlechtic vybral Vlajku. Jiní jeho vrstevníci jako například František Halas nebo Jaroslav Seifert se pro změnu zhlédli v levicovém komunistickém extremismu a nikdo jim to nevyčítá. Proto je pokrytecké jednu životní etapu vyčítat Karlu Schwarzenbergovi a přehlížet jeho jasné vlastenecké a antinacistické postoje.

Přitom Komunistická strana Československa rozhodně nebyla méně nebezpečná než Vlajka. Spíš opak je pravdou! V roce 1931 na 6. sjezdu rudé partaje tehdejší komunistický poslanec a pozdější ministr informací Václav Kopecký pronesl tuto i z hlediska tehdy platných zákonů vlastizrádnou řeč. „My čeští komunisté prohlašujeme, že budeme hájit a prosazovat právo na sebeurčení až do odtržení od českého imperialismu pro utlačované části německého národa“…. K něčemu takovému se prvorepubliková Vlajka nikdy nesnížila, její orientace byla totiž výrazně protiněmecká.

A ještě jeden povedený citát. „Sovětský svaz není jen nejsvobodnější zemí, je to země vytvářející nový typ demokracie. … Nová sovětská ústava znamená pokrok pro celý svět…“ Nikdo nyní Karla Čapka za jeho slušně řečeno nepovedené hodnocení stalinské ústavy z roku 1936 nepranýřuje, přitom chválil režim, který má na svědomí desítky milionů zavražděných lidí a jenž už rok po vydání této „pokrokové“ ústavy zahájil éru masových vykonstruovaných procesů proti údajným nepřátelům socialismu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Mlžení Seznamu Zprávy nebere konce...

7:38 Jiří Paroubek: Mlžení Seznamu Zprávy nebere konce...

Když Seznam Zprávy přišel v tomto týdnu se skandálním odhalením údajného handlu, který připravoval J…