Jaroslav Michal: Omnipol a ministerstvo obrany. Jako Ginger a Fred

25.05.2020 15:41

Ministerstvo obrany a Omnipol jako nerozlučná dvojice. Přes hlasité kritiky proti zvýhodňování zbrojařské firmy je u řady významným armádních zakázek jméno Omnipolu v pozadí. Navíc to vypadá, že Omnipolu docházejí síly. Propouští zaměstnance a v jeho sídle v Nekázance je nyní řada volných kanceláří.

Jaroslav Michal: Omnipol a ministerstvo obrany. Jako Ginger a Fred
Foto: mocr.cz
Popisek: Budova Ministerstva obrany ČR

Severské nákupy

Jeden z takových symbolických projektů, který demonstruje, jak (ne) funguje akviziční systém ministerstva, je nákup nového systému řízení palby, které ministerstvo řeší už několik let. Ačkoliv je na trhu k dispozici mnoho variant od různých výrobců, ministerstvo nápadně preferuje systém ODIN od norského výrobce Kongsberg, kterého zastupuje právě Omnipol.

O zakázku se zajímají Němci, Francouzi, Italové a Američani, jejichž systémy splňují normy NATO. Ministerstvo ale zadalo Vojenskému technickému ústavu ke zpracování studii, kde se objevuje pouze skandinávský systém ODIN. Otázka je, zda vůbec pořizovat systém řízení palby nezávisle na samotném dělu. Nebylo by moudřejší pořídit oboje v jednom balíku, který společně projde vojskovými zkouškami? (ZDE)

ERA

Ještě před vypuknutím krize rozpoutal velkou veřejnou debatu projekt pasivních sledovacích systémů od společnosti ERA. Ta patří také do holdingu Omnipolu. Kritici tvrdili, že je dvojnásobně předražený. Přesto na něm ministerstvo trvalo, argumentovalo posudkem znalce i vlastní kontrolou interního auditu. Na projekt dostal Omnipol dokonce půlmiliardovou zálohu. Tu ale nesmí použít na nákup Aera Vodochody – slouží pouze k nákupům od subdodavatelů projektu. (ZDE)

Na Aero nestačí

Získat největšího tuzemského výrobce letadel je prestižní záležitost. Zdá se ale, že Omnipol na transakci nemá. Finanční zdroje shání, kde se dá. Neslavná je i spolupráce Aera Vodochody s Omnipolem na klíčovém projektu výcvikového letounu L-39 NG. Přes jeho světové obchodní kontakty se zatím žádný zákazník pro nový bojový letoun nenašel. (ZDE)

Letadlo od oligarchy

Posledním zpackaným projektem Omnipolu je nákup letounu pro vládní letku. Ten má nahradit Challenger, kterému čas od času praskají skla. Ministerstvo loni vyhlásilo soutěž s šibeničním termínem 14 dnů, do které se přihlásil jediný zájemce. Pak přišlo s další soutěží, kterou vyhrál Omnipol. Když se zjistilo, že Omnipol nabízí stroj, kterým létal ruský oligarcha, opět došlo opět ke zrušení zakázky. (ZDE)

Ačkoliv se ministerstvo dušuje, že přes prostředníky nenakupuje, statistika hovoří za vše. Dokud nedokáže nastartovat transparentní výběrový systém, bude podivné zadávání zakázek ministerstva dále bránit řádnému vyzbrojování armády.

reklama

autor: PVTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nadčlověk“ Kroupa pod drobnohledem Franty a Žantovského

10:35 „Nadčlověk“ Kroupa pod drobnohledem Franty a Žantovského

Už pátý díl cyklu o lecčems a mnohém, který měl premiéru na YouTube kanálu Vladimíra Franty a obsaho…