Je možné, jak někteří intelektuálové (Topolánek) píší, totalitní politické směry zařadit jednoznačně na levou stranu politického spektra? Co pak uděláme třeba s Hitlerovým přítelem Kruppem, největším kapitalistou Třetí říše? Je možné, házet komunisty a jejich historické oběti, sociální demokraty, do jednoho pytle. A co uděláme s těmi, které bych nazval „turisty stranickým spektrem“?
V této situaci je nutné pobavit se o tom, co vlastně politické strany a směry jsou. Definice politických stran je možná jen v historickém a hranice překračujícím měřítku. Desítky let existence tzv. II. Internacionály ukazují jasně, o co v případě sociálně demokratických stran jde. Dobře definované jsou konzervativně-liberální směry i křesťansky motivované politické snahy. A jistě jsou komunisté různého typu, ale i fašisté, relativně stabilním jevem v historii i současnosti. Zelení mají také již po několik desítek let vypracovaný profil.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

12:17 Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy
Předpokládám, že většina čtenářů ví, že BRICS je akronym pro označení uskupení původně čtyř zemí, Br…