Jiří Bátěk: Chomsky, Pappé - o Palestině

04.03.2016 17:30 | Zprávy
autor: PV

Jednou z nejtěžších věcí je vysvětlit Izraelcům, co je příčina a co následek. Ilan Pappé.

Jiří Bátěk: Chomsky, Pappé - o Palestině
Foto: Archiv
Popisek: Palestina

Kniha O Palestině, která vyšla na sklonku roku 2015, je souborem rozhovorů mezi Ilanem Pappé (62 let), izraelským profesorem historie a politickým aktivistou žijícím od roku 2007 v Anglii, a Noamem Chomským (87 let), americkým filozofem, lingvistou, publicistou a levicově orientovaným politickým aktivistou židovského původu. Tematicky je kniha zaměřena na Palestinu, její minulost, současnost a budoucnost ve světle soužití židovského a palestinského národa.

Zajímavý je příběh jednoho ze spoluautorů knihy. Ilan Pappé se postavil na stranu Palestinců až po určité době, když si prošel dlouhou a těžkou cestou názorové proměny. Nebylo snadné ani pro něj jako historika přeformulovat své myšlenkové vzorce a vnímání této problematiky.

První kapitola knihy je věnována stati, ve které se Ilan Pappé zmiňuje o potřebě hledat nový způsob komunikace o Palestině a nutnosti opustit „starý diskurz“, kterému říká „slovník mírové ortodoxie“, jenž vychází téměř z náboženské víry v řešení konfliktu v podobě dvou států. Orwellovské fráze „země pro dva národy“, „mírový proces“, „izraelsko-palestinský konflikt“ pomáhají západním diplomatům a politikům zachovat si naprostou neefektivnost. 

Pappé proto navrhuje nový přístup k řešení používáním nového slovníku, který vychází z jiných paradigmat:

Minulost: Sionismus je kolonialismus

Upevňuje rovnici „sionismus coby kolonialismus“, což bude Izraelci nejspíše označeno jako antisemitský diskurz. Tak je ale vnímána veškerá kritika Izraele, a to i ta mírná, takže toto nařčení by nás nemělo od používání termínu kolonizace odradit.

Přítomnost: Etnické čistky

Paradigma etnických čistek jasně určuje oběti a viníky i mechanismus smíření. Vyjasňuje spojení mezi sionistickou ideologií a politikou hnutí v minulosti a současnou politikou Izraele – obě mají za cíl vytvořit židovský stát obsazením tak velké části historického území Palestiny, jak jen to bude možné a v tomto státě zanechat co nejméně Palestinců.

Budoucnost: Dekolonizace a změna režimu

Druhou, největší část knihy tvoří již zmíněné rozhovory obou profesorů a třetí část tvoří eseje autorů na dané téma, které byly publikovány v různých periodikách.

Pár ukázek z knihy:

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Poradce

Dobrý den, nemyslíte, že je zvláštní, že je váš poradce prošetřován policí až poté, co vám skončil mandát premiéra? Na mě to teda působí dost nedůvěryhodně a vzbuzuje to ve mně pochybnosti o nezávislosti policie. Nebo máte nějaké vysvětlení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Jsem bloger a kdo je víc?

14:33 Zdeněk Jemelík: Jsem bloger a kdo je víc?

Nadpis článku je parafrází hesla „jsem horník a kdo je víc?“, které se kdysi ucházelo o mou pozornos…