Jiří Halík: Mladí a neklidní aneb Jak snadno jsou manipulovatelní studenti

11.12.2025 9:16 | Glosa
autor: PV

Zaujal mě článek pana Daniela Táchy na ekonomickém serveru FinTag. Protestní akce proti Motoristům zneužila studenty. Ztotožňuji se s ním. Škola má učit, ne politikařit. Ředitelé škol, kteří umožnili, nebo dokonce tu možnost nabízeli, by měli svá rozhodnutí obhájit, nebo za ně nést minimálně plnou odpovědnost. Porušili Školský zákon.

Jiří Halík: Mladí a neklidní aneb Jak snadno jsou manipulovatelní studenti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protest vysokoškoláků a středoškoláků proti jmenování Filipa Turka (Motoristé sobě) ministrem životního prostředí

Na základě Školského zákona č. 561/2004 Sb. § 29 nese škola v době výuky zodpovědnost za bezpečnost žáků a to při vzdělávání a činnostech s ním přímo souvisejících, včetně dohledu, školních akcí (i organizovaných externě), a končí to až odchodem žáka ze školy; škola musí zajistit dohled i během přestávek a poučovat o bezpečnosti, přičemž odpovědnost za případnou škodu je objektivní (neodvolatelná, pokud neprokáže, že dohled nezanedbala).

Demonstrace v době výuky není akcí vzdělávací a činností s ním přímo související. 

Byli ředitelem školy informováni rodiče žáků mladších 18 let o tom, že jejich děti budou místo výuky podporovat demonstraci za někoho, komu slouží jako štít?

Vědí ředitelé škol, kteří umožnili žákům účast na demonstraci, že na ni opravdu šli? Nebo toho jenom zneužili?

Nebo se jednalo o „organizovanou akci“ s názvem jak vypadá demonstrace v praxi v rámci výuky občanské nauky, pod dohledem pedagogů?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Vlastimil Hebr byl položen dotaz

Jak zaručíte, že tu nehrozí cenzura a zneužití veřejnoprávních médií pro vaši propagandu?

Podle poslance Nerušila se má kontrolovat obsah veřejnoprávních médií. To jako vážně? Já mám obavu, že jen nahlas řekl, co za tím zrušením poplatků fakt je. Státní propaganda v médiích a tvrdá cenzura tu už byla, fakt dopustíte, aby se vrátila? Já chápu, že se vám nemusí líbit, co média píší nebo vy...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Výzva poslancům

9:39 Zdeněk Jemelík: Výzva poslancům

Výzva poslancům Poslanecké sněmovny ČR.